VLT отримав нову систему адаптивної оптики

Фахівці Європейської Південної обсерваторії (ESO) змонтували й успішно протестували новий адаптивно-оптичний модуль NAOMI (New Adaptive Optics Module for Interferometry), який призначений для підвищення чутливості та якості зображень, які отримує Дуже великий телескоп ESO в режимі VLTI.

Концепція режиму VLTI. Джерело: ESO/L. Calçada

Режим VLTI (Very Large Telescope Interferometer) передбачає об’єднання світлових потоків від двох до чотирьох допоміжних або основних телескопів VLT в єдиний віртуальний телескоп з ефективною апертурою до 130 м, що дає змогу домогтися неймовірно високої оптичної роздільної здатності. Використовуючи режим VLTI, астрономи можуть детально вивчати поверхні зір, активні ядра галактик, молоді світила та безліч інших астрономічних об’єктів.

NAOMI встановлений на всіх чотирьох 1,8-метрових допоміжних телескопах VLT. Раніше вони були оснащені менш складною та досконалою системою STRAP (System for Tip/tilt Removal with Avalanche Photodiodes). Вона давала змогу реєструвати ефекти атмосферної турбулентності та виправляла їх завдяки швидким змінам положення керуючого дзеркала. За хороших погодних умов система давала задовільні результати, але коли умови були несприятливими, якість знімків значно знижувалася.

Нова оптична система дасть змогу істотно підвищити якість зображень у режимі VLTI. За словами фахівців, розробка NAOMI була винятково складним, з технічної точки зору, підприємством. Блоки модуля повинні збирати світло та спрямовувати його в оптичні волокна завширшки всього в кілька мікронів, що на порядок менше за товщину людської волосини. Основним компонентом модуля є деформоване дзеркало, виготовлене фірмою ALPAO. Його форма змінюється з частотою 500 разів на секунду, що дає змогу майже повністю компенсувати вплив атмосферної турбулентності на отримані зображення.

Число наукових статей, які щорічно публікуються за результатами роботи різних обсерваторій. Джерело: ESO

NAOMI дасть змогу додатково збільшити ефективність роботи VLT, який і без того є одним із найпродуктивніших наземних комплексів телескопів. Наразі кількість статей, що публікуються за результатами роботи цього інструменту, лише трохи поступається орбітальній обсерваторії Hubble та Національній радіоастрономічній обсерваторії США (NRAO).

За матеріалами https://www.eso.org

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна