Людство втратило міжзоряного першопрохідця. Ед Стоун, науковий керівник місії NASA Voyager з 1972 по 2022 рік, помер 9 червня, у віці 88 років.

«Ед Стоун був першопрохідцем у космосі, близьким другом і наставником для багатьох. Ед взяв людство у подорож Сонячною системою і за її межі, залишивши величезний вплив на NASA і світову наукову спільноту», — зазначила Нікола Фокс, заступниця адміністратора Управління наукових місій NASA.
У 1977 році Voyager запустив два зонди для дослідження планет-гігантів Сонячної системи. Ці апарати виявили інтенсивний вулканізм на супутнику Юпітера Іо, кільця та десять нових супутників Урана та ще багато іншого. У 2012 році Voyager-1 першим вийшов за межі геліосфери, досягнувши міжзоряного простору, а в 2018-му до нього приєднався Voyager-2. Обидва апарати досі працюють, вивчаючи простір між нашою зорею та сусідніми. Voyager-1 наразі перебуває на відстані понад 24 млрд км від Землі, а Voyager-2 — близько 21 млрд км.
Стоун народився 23 січня 1936 року в Ноксвіллі (штат Айова). Його батько, керівник будівництва, навчив сина розбирати та збирати речі, що викликало у Еда цікавість до науки. Вивчаючи фізику в коледжі, Стоун вступив до аспірантури Чиказького університету, де допомагав створювати наукові прилади для космічних кораблів. Перший його прилад був на борту супутника-шпигуна Discovery-36, запущеного 1961 року. Цей інструмент допоміг вченим зрозуміти природу сонячного випромінювання і радіаційних поясів Ван Аллена.
У 1964 році Стоун став докторантом Каліфорнійського технологічного інституту (Caltech) і незабаром почав працювати над місіями NASA. Протягом багатьох років він був головним дослідником або керівником наукових приладів у дев’яти місіях агенції, а також співдослідником у п’яти інших. Стоун також очолював Лабораторію реактивного руху (JPL) з 1991 по 2001 рік, коли були здійснені важливі віхи, такі як посадка марсохода Sojourner у межах програми Mars Pathfinder у 1996 році та запуск місії Cassini-Huygens до Сатурна у 1997-му.

Колеги Стоуна відзначали його відданість науковій освіті та комунікації. Він завжди намагався допомогти розповісти про наукові досягнення точно і цікаво. Відкриття Еда стимулювали дослідження раніше невідомих куточків нашої Сонячної системи й надихатимуть майбутні покоління на досягнення нових рубежів. Його ім’я назавжди запам’ятають у спільнотах NASA, JPL, Caltech та інших, а його видатні апарати Voyager мільйони років подорожуватимуть міжзоряним простором.
Раніше ми повідомляли про те, як автор найзнаменитішого космічного знімка в історії загинув у авіакатастрофі.
За матеріалами jpl.nasa.gov