Орбітальний зонд китайської місії «Чан’е-5» вийшов на далеку ретроградну орбіту навколо Місяця. Про це повідомив канадський астроном-аматор Скотт Тіллі. Він дійшов такого висновку під час аналізу радіосигналів апарата.
«Чан’е-5» запустили у листопаді 2020 року. Метою місії був збір та доставлення на Землю зразків місячного ґрунту. Апарат успішно впорався з поставленим завданням. Після відділення капсули зі зразками біля орбітального зонда «Чан’е-5» залишилися великі запаси палива. Тому керівництво місії вирішило продовжити термін його служби. «Чан’е-5» був направлений до точки Лагранжа L₁ системи Сонце-Земля, розташованої на відстані 1,5 млн км від нашої планети.
Апарат досяг точки L₁ у березні 2021 року. Протягом кількох місяців він використовувався для експериментів з бортовою апаратурою, моніторингу космічної погоди та спостережень за Сонцем. Крім того, в межах одного з тестів зонд зробив кілька знімків, зобразивши Землю та Місяць. Але наприкінці серпня радіоаматори звернули увагу на те, що апарат залишив околиці точки Лагранжа і знову попрямував до Місяця. Він здійснив його проліт 9 вересня. Далі «Чан’е-5» вийшов на високу орбіту навколо Землі. 18 листопада він здійснив новий проліт Місяця. Через два тижні після цього радіоаматори втратили сигнал апарата.
6 січня спостерігачам знову вдалося зафіксувати телеметрію «Чан’е-5». У процесі подальшого аналізу параметрів сигналу Скотту Тіллі вдалося визначити, що китайський зонд перейшов на далеку ретроградну орбіту навколо Місяця. Це означає, що він обертається навколо нього у напрямку, протилежному обертанню супутника навколо своєї осі. Наступні спостереження підтвердили правоту Тіллі та дозволили уточнити характеристики орбіти апарата. У перицентрі «Чан’е-5» наближається до Місяця на відстань 70 тис. км, а в апоцентрі віддаляється від нього на 100 тис. км.
Цікаво, що Китай не дав жодних офіційних коментарів щодо повернення «Чан’е-5» до Місяця. Можливо, інженери країни вирішили використати апарат як випробувальну станцію, репетируючи маневри, які будуть здійснені під час майбутніх місячних місій.
Також варто зазначити, що під час запланованої на весну цього року місії Artemis I NASA планує вивести безпілотний космічний корабель Orion на далеку ретроградну орбіту навколо Місяця. Він проведе на ній шість днів, після чого повернеться на Землю. Вважалося, що Orion стане першим космічним апаратом, який скористається такою орбітою, але, як виявилося, Китай випередив NASA у цьому питанні.
Ви також можете почитати про те, як китайський місяцехід знайшов липкий ґрунт на зворотному боці Місяця.
За матеріалами https://skyriddles.wordpress.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine