Китайський ровер Zhurong спростував теорію про воду на Марсі

З’являється все більше свідчень того, що рідка вода текла поверхнею Червоної планети набагато раніше, ніж передбачалося. Вчені мають думку, що вода на Марсі з’явилася близько 3 млрд років тому під час гесперіанського періоду. Але потім планета втратила більшу частину своєї води. Нове дослідження представляє докази активності води всього 700 млн років тому, аж до нинішнього амазонського періоду, створюючи нову загадку про Червону планету та її історію.

Zhurong змінив уявлення про воду на Марсі
Zhurong змінив уявлення про воду на Марсі. Фото: CNBC

Нове дослідження ґрунтується на даних китайського марсохода Zhurong. Він є частиною місії Tianwen-1 та доставлений на поверхню Марса у травні 2021 року. Вчені використали дані, зібрані ровером за перші 92 марсіанські дні на місці його посадки в Рівнині Утопія.

Науковий співробітник Національного центру космічних наук (NSSC) Китайської академії наук (CAS) Ян Лю та його колеги проаналізували дані з трьох різних приладів на Zhurong: спектрометра лазерного пробою (MarSCoDe), телескопічної камери мікрозображення та короткохвильового інфрачервоного спектрометра. Ці інструменти вивчали мінерали, які передбачають наявність значної кількості рідкої води на цьому місці майже 700 млн років тому — у нинішню амазонську епоху, яку вчені раніше вважали сухою.

Zhurong
Zhurong. Зображення: CNSA/PEC

У той час як місія NASA збирала зразки у формі сольових мінералів, китайський Zhurong виявив молекули води у скелі, що відрізняється від інших середовищ з молодою рідкою водою, які спостерігалися раніше. Це означає, що певні форми водовмісних мінералів могли утворитися в набагато пізніші періоди часу, ніж це вважалося раніше у наукових дослідженнях.

Відмінність Zhurong від марсоходів NASA

NASA відправила свої марсоходи до давніх місць, які належать до епохи Ноя — понад 3,7 млрд років тому. Тож Zhurong — це не просто додаткові колеса на Марсі, а потужний набір інструментів, що досліджують геологічно молоде місце, щоб відкрити нові можливості для вивчення Червоної планети.

«Одна з головних речей, яку нам належить з’ясувати, і чого я з нетерпінням чекаю від марсохода Zhurong — це те, наскільки великі ці «молоді» водоносні мінерали», — говорить Єва Шеллер, планетологиня з Каліфорнійського технологічного інституту.

Наразі Zhurong подолав близько 2 км на поверхні Марса за більш ніж 350 днів і проаналізував низку особливостей під час своїх подорожей. Це означає, що марсохід, ймовірно, все ще отримуватиме нові, цікавіші дані.

Нагадаємо, що незвичайний тип породи на Марсі вказував на бурхливе минуле планети.

Результати описані у статті, опублікованій у журналі Science Advances.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine