Незвичайний тип породи на Марсі вказує на бурхливе минуле планети

Виявлений марсоходами Perseverance та Curiosity незвичайний тип гірської породи може вказувати на бурхливе минуле Марса. На думку геологів, марсіанський ландшафт сформувався внаслідок надзвичайно сильних вивержень вулканів.

Кратер Гусєв на Марсі
Багата на олівін порода у кратері Гусєва на Марсі, сфотографована марсоходом NASA Spirit 2005 року. Зображення: NASA/JPL/Cornell/ASU

Марсіанська область Нілі Фосса, що включає кратер Єзеро, який зараз вивчає Perseverance, заповнена корінною породою, насиченою вулканічним мінералом олівином. Та сама багата олівином порода була виявлена ​​у кратері Гусєва, де здійснив свою останню поїздку марсохід NASA Spirit 2010 року.

Ключовий компонент загадки минулого Марса

Дивно, але цей зв’язок між регіонами виявили лише через 12 років. Відкриття зробила команда вчених під керівництвом планетарного геолога Стіва Раффа з Університету штату Аризона. Дослідники вивчили дані кількох марсоходів, щоб підтвердити геологічну схожість.

Кадьяк
Гора Кадьяк поблизу кратер Єзеро. Фото зроблено Mastcam-Z на марсоході Perseverance. Фото: NASA 

У результаті встановили, що породи з кратера Гусєва та Єзеро могли утворитися внаслідок подібних процесів. І цей зв’язок знайшли в одній із порід, яка також зустрічається на Землі. Ця порода — ігнімбріт, що утворилася з попелу, пемзи та пірокластичних потоків потужних вулканічних вивержень.

Аргумент на користь повернення зразків із Perseverance

«Раніше ніхто не пропонував ігнімбрити як пояснення багатої на олівін корінної породи на Марсі. Уявіть собі хмару гарячих газів і майже розплавленого попелу та пемзи, що розтікається ландшафтом на десятки кілометрів і накопичується шарами завтовшки до сотень метрів лише за кілька днів», — заявив Рафф.

Щоб підтвердити присутність ігнімбриту на Марсі, вченим доведеться вивчити породу в наземній лабораторії. Отже, дослідники з нетерпінням чекають на заплановану місію з повернення зразків, що перебувають на борту Perseverance, на Землю.

Нагадаємо, що раніше ми розповідали про 12 цікавих фактів про Марс.

За матеріалами Space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine