Міжнародна група експертів оголосила про відкриття чорної діри, розташованої у сусідній галактиці. Цікаво, що до цього команда дослідників (неофіційно звана поліцією чорних дір) кілька разів спростовувала хибні повідомлення інших астрономів про виявлення подібних об’єктів. Тепер же експерти вперше самі знайшли чорну діру.
«Спляча» чорна діра
Знову знайдена чорна діра одержала позначення VFTS 243. Вона знаходиться у Великій Магеллановій хмарі — одному з найближчих сусідів нашого Чумацького Шляху. VFTS 243 є чорною дірою зоряної маси. Її маса перевершує масу нашого Сонця у дев’ять разів. Такі тіла утворюються, коли потужні світила добігають кінця життєвого циклу та колапсують під впливом своєї маси.
VFTS 243 входить до складу подвійної зоряної системи. Її сусідом є гаряча блакитна зоря, чия маса у 25 разів більша за сонячну. Однак, оскільки VFTS 243 не дуже активно взаємодіє з компаньйоном, з її околиць не виходить потік рентгенівських високоенергетичних променів, наявність яких зазвичай і дозволяє зареєструвати чорну діру. Астрономи називають подібні чорні діри «сплячими».
Виявлення «сплячих» чорних дір є надзвичайно складним завданням. Вже кілька разів були випадки, коли різні наукові колективи спочатку оголошували про знахідку таких тіл, але після виконаної незалежними дослідниками перевірки даних, визнавали свої помилки.
Проте у випадку з VFTS 243 експерти впевнені, що мова справді йде про чорну діру. Їх висновки ґрунтуються на результатах шестирічних спостережень Туманності Тарантул, виконаних за допомогою спектрографа FLAMES (Fibre Large Array Multi Element Spectrograph), змонтованого на Дуже Великому телескопі ESO.
Зоряний колапс без вибуху наднової
Відкриття VFTS 243 важливе тим, що дозволяє запропонувати унікальну модель процесів, якими супроводжується утворення чорних дір. Річ у тім, що серед астрономів йдуть дебати про те, чи завжди процес колапсу зорі, яка помирає, супроводжується вибухом наднової.
Вивчення системи VFTS 243 не виявило ознак попереднього вибуху. Це є важливим доказом на користь можливості прямого колапсу зорі у чорну діру, без утворення наднової. Своєю чергою, це має величезне значення для кращого розуміння таких тіл.
За словами вчених, вони сподіваються, що їхня робота ініціює відкриття інших «сплячих» чорних дір зоряних мас, які обертаються навколо масивних зір. Відповідно до сучасних уявлень, у Чумацькому Шляху та у Магелланових Хмарах мають існувати тисячі таких систем.
За матеріалами https://www.eso.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine