Космічна археологія проливає світло на минуле галактики Андромеди

Вчені використали методи «космічної археології» для того, аби з’ясувати історію сусідньої із нами галактики Андромеди. Вони зрозуміли, що декілька мільярдів років тому ця зоряна система пережила спалах зореутворення, викликаний злиттям з іншою галактикою.

Галактика Андромеди
Галактика Андромеди

Галактика Андромеди

Дослідження, проведені під керівництвом вчених з Хартфордширського університету, розкрили драматичну історію галактики Андромеди, нашої найближчої сусідки. Використовуючи найсучасніше моделювання, професор Чіакі Кобаяші та міжнародна команда астрофізиків визначили подробиці історії цієї зоряної системи за допомогою галактичної археології — підходу, який вивчає хімічний склад світил, щоб реконструювати її минуле.

Дослідження, прийняте для публікації в The Astrophysical Journal Letters і доступне на сервері препринтів arXiv, вивчає надлишок елементів в галактиці Андромеди, зокрема присутність газу та пилу, які утворюються з відкинутих зовнішніх шарів вмираючих зір малої маси та червоних гігантів.

Аналіз показує, що минуле нашої найближчої сусідки було драматичнішим, ніж у Чумацького Шляху. Зокрема після того, як ця галактика пережила початковий спалах зореутворення приблизно між 2 та 4,5 млрд років тому у ній відбувся ще один.

Учені впевнені, що причиною його стало дуже потужне «мокре об’єднання», злиття двох галактик, кожна з яких була багата на газ і пил. І саме він у новонародженій системі почав швидко перетворюватися на нові світила.

Свідчення хімічних елементів

Ідея про те, що галактика Андромеди в минулому утворилася внаслідок злиття двох окремих зоряних систем висловлювалася вченими вже давно. Бо занадто вже великою є ця спіральна галактика. Тож, нове дослідження не перевернуло ніяких уявлень про неї.

Проте завдяки йому вдалося дізнатися про цю подію більше. Зокрема в Андромеді має існувати дві геть різні популяції зір: одна, що утворилася до зіткнення та інша, після. І телескоп James Webb дає можливість у цьому переконатися.

Що ще важливіше, вчені показали життєздатність самої «космічної археології» на основі аналізу хімічних елементів. Вона дійсно дозволяє відтворити минулі події просто на основі певних розбіжностей у сучасному розподілі хімічних речовин.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine