Коронавірус викликав зниження рівня забруднення повітря в Китаї

Новини астрономії, астрофізики та космології

Фахівці NASA та ESA проводять регулярні спостереження за рівнем забруднення атмосфери у різних регіонах Землі. Особливу увагу вони приділяють діоксид азоту (NO2). Проаналізувавши дані вимірювань, виконаних супутниками Sentinel-5 та Aura satellite у січні-лютому 2020 року, вчені виявили різке зниження концентрації цієї речовини над територією Китаю.

Надані карти демонструють процес зменшення вмісту NO2 в атмосфері. Спочатку повітря стало чистішим у районі Уханя, де почалася епідемія. Згодом, ця тенденція охопила весь Китай. На думку вчених, це є наслідком поширення коронавірусу. Карантин призвів до повного припинення роботи багатьох промислових підприємств та значного скорочення обсягу перевезень.

За словами фахівців, раніше вони ніколи не спостерігали такого різкого зниження викидів NO2 у таких масштабах і за такий короткий час. Щось подібне відбувалося лише під час літніх олімпійських ігор 2008 року. Але тоді зона зменшення забрудненості була обмежена Пекіном, а після завершення ігор концентрація діоксиду азоту швидко повернулася до звичних значень.

NO2 є токсичним газом червоно-бурого кольору з характерним гострим запахом, трохи схожим на запах хлору. Він потрапляє у повітря внаслідок спалювання викопного палива на теплових електростанціях та з викидами двигунів внутрішнього згоряння. Навіть у невеликих концентраціях ця сполука дратує дихальні шляхи, а у великих концентраціях може спровокувати набряк легень. При взаємодії із водою вона утворює азотну кислоту. Таким чином, діоксид азоту здатний спричиняти кислотні дощі.

За матеріалами https://earthobservatory.nasa.gov