Чому Місяць — найкраще місце для виявлення гравітаційних хвиль?

У новому дослідженні вчені встановили, наскільки тихим з точки зору гравітаційних хвиль може бути Місяць. На ньому мають розмістити нову обсерваторію LGWA для їхнього виявлення. Вона зможе розповісти нам про численні дивовижні події в глибинах космосу.

Місяць — чудове місце для розташування гравітаційно-хвильової обсерваторії
Місяць — чудове місце для розташування гравітаційно-хвильової обсерваторії. Джерело: www.space.com

Гравітаційна обсерваторія на Місяці

Науковці шукають нові способи дослідити Всесвіт за допомогою гравітаційних хвиль. У нещодавно опублікованій статті індійські вчені з Міжнародного центру теоретичної науки Інституту фундаментальних досліджень Тата дослідили, наскільки для цієї мети підходить Місяць.

Для астрономів не вперше шукати для своїх досліджень дивовижні місця. Традиційна наука про зорі постійно страждає від того, що земна атмосфера одні хвилі викривлює, а інші просто затримує. Тому в космос і запустили стільки космічних телескопів. Вчені навіть хочуть збудувати обсерваторії на зворотному боці Місяця, де йому не заважатиме ані атмосфера, ані світлове забруднення міст.

З гравітаційними хвилями інша проблема. Атмосфера їх не затримує, але вони по своїй суті є коливаннями простору, тож їх треба якось виділити на тлі всього, що відбувається на Землі. І головними перешкодами тут є сейсмічні процеси, що майже безупину відбуваються у глибинах нашої планети.

Саме тому науковці цікавляться можливістю відправити детектори гравітаційних хвиль на Місяць. Ми знаємо, що він не зовсім мертвий з геологічної точки зору, але ті сейсмічні явища, які на ньому таки відбуваються, викликані сонячною активністю та ударами метеоритів і в цілому він значно «тихіший» за нашу планету.

Наскільки тихим є Місяць?

Але чи справді на нашому супутнику набагато менше перешкод для виявлення гравітаційних хвиль, ніж на Землі? Саме це вчені й з’ясовували у новому дослідженні. Гравітаційні хвилі, як і електромагнітні, мають свою частоту. Місячна обсерваторія зможе спостерігати їх у діапазоні від 1 мГц до 1 Гц.

За словами вчених, саме на цих частотах наземні інструменти все ще не можуть почути гравітаційні хвилі як слід. Крім того, у приполярних областях нашого супутника є кратери, дна яких ніколи не досягає сонячне світло. Там панує екстремальний холод і це також дуже добре для детектора гравітаційних хвиль.

Що побачить нова обсерваторія

Якщо гравітаційна обсерваторія на Місяці працюватиме спільно з розташованими там же радіо- та оптичними телескопами, це надасть науковцям можливості, яких вони ніколи не матимуть на Землі. Насамперед це стосується екзотичних подій, пов’язаних із білими карликами: спалахів наднових типу Ia, припливним руйнуванням об’єктів, злиттям пар.

Останні цікавлять науковців особливо сильно. Коли вони відбуваються далеко за межами Галактики, гравітаційні хвилі від них все одно можна почути. І вони можуть допомогти нам уточнити значення сталої Габбла.

Крім того, вчені хочуть дізнатися більше про чорні діри проміжної маси. Вважається, що вони зіграли велику роль у формуванні своїх надмасивних родичів у ранньому Всесвіті, однак про цей процес ми досі нічого не знаємо.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine