Тривога — гравітаційні хвилі: детектор LIGO сповіщатиме астрономів про зіткнення чорних дір

Масштабні події у космосі, такі як зіткнення чорних дір і нейтронних зір, породжують гравітаційні хвилі, які тепер можуть бути виявлені на Землі. Втім, раннє виявлення цих подій є важливим завданням для науки. Групи дослідників з обсерваторій LIGO-Virgo-KAGRA працюють над спеціальною системою оповіщення, яка може повідомити астрономів про появу гравітаційних хвиль упродовж 30 секунд. Якщо попередження буде досить раннім, науковцям, можливо, вдасться ідентифікувати джерело.

Гравітаційні хвилі
Гравітаційні хвилі у Всесвіті. Ілюстрація: space.com

Команда дослідників з Університету Міннесоти працює над вдосконаленням виявлення та оповіщення про гравітаційні хвилі. Вони тестують систему, яка може виявляти хвилі від зіткнень нейтронних зір або чорних дір, надаючи попередження для точного визначення місцезнаходження подій. Але це набагато більше, ніж просто система сповіщення. Після повного запуску вона зможе визначати форму сигналів, відстежувати, як вона змінюється з часом, і навіть надавати оцінку властивостей окремих компонентів, які призвели до виникнення хвиль.

Обсерваторія LIGO
Обсерваторія LIGO

Гравітаційно-хвильова обсерваторія LIGO нещодавно завершила серію вимірювань. Наступний запуск має відбутися в лютому 2025 року. Між останніми циклами спостережень були зроблені вдосконалення, щоб поліпшити можливості виявлення сигналів. Зрештою, звичайно, все зводиться до даних, і як тільки поточний запуск завершиться, команди розпочнуть роботу.

Однак багато питань про утворення нейтронних зір і чорних дір залишаються невирішеними, зокрема механізм утворення золота й урану.

Раніше ми повідомляли про те, як гравітаційні хвилі можуть бути причетні до появи життя на Землі.

За матеріалами universetoday.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine