Компанія Річарда Бренсона збанкрутувала і конкуренти скуповують її рештки

Virgin Orbit, космічна компанія мільярдера Річарда Бренсона, оголосила, що остаточно припиняє свою діяльність, визнає себе банкрутом та розпродає активи на аукціоні. Їх купують три колишніх конкуренти: Rocket Lab, Stratolaunch та Vast Space.

Літак Cosmic Girl компанії Virgin Orbit
Літак Cosmic Girl. Джерело: spacenews.com

Virgin Orbit збанкрутувала

Компанія-оператор повітряних запусків Virgin Orbit 23 травня оголосила, що процедура її банкрутства вступила у вирішальну фазу. Той факт, що її засновником і власником є мільярдер Річард Бренсон, не зміг врятувати від проблем, які переслідували її ще з минулого року. Тепер, відповідно до законодавства США, вона має розпродати своє майно на відкритому аукціоні, аби погасити всі борги.

Заява самої компанії щодо цього звучить так:

«Протягом усієї своєї історії Virgin Orbit була на передовій інновацій та зробила значний внесок у сферу комерційних ракетних запусків завдяки своїй платформі повітряного старту LauncherOne. Провідні технології, неперевершений досвід і прагнення до досконалості вивели компанію в авангард галузі, що розвивається.

Оскільки Virgin Orbit стає на цей шлях, керівництво і співробітники компанії хотіли б висловити щиру подяку всім зацікавленим сторонам, зокрема клієнтам, партнерам, інвесторам і співробітникам, за їхню підтримку та відданість протягом багатьох років. Саме завдяки їхнім колективним зусиллям компанія змогла досягти значних успіхів і зробити вагомий внесок у розвиток запуску супутників у Сполучених Штатах і Великій Британії.

Спадщина Virgin Orbit у космічній галузі назавжди залишиться в пам’яті. Її революційні технології, невпинний рух до досконалості та непохитне прагнення розширити межі повітряних запусків залишили вагомий слід у галузі».

Що таке Virgin Orbit

Virgin Orbit не варто плутати з іншим дітищем Річарда Бренсона — Virgin Galactic. Остання компанія займається комерційними суборбітальними польотами, успішно подолала всі труднощі й зараз готується до відновлення туристичних рейсів на своїх космопланах.

А ось у Virgin Orbit все дуже погано вже деякий час. Компанія була заснована Бренсоном 2017 року. Її метою були комерційні запуски вантажів на орбіту, які б здійснювалися з борту модернізованого літака Boeing 747-400.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Шкарпетки Космічна Капібара – Велика Капі

До товару

Virgin Orbit розпочала надавати послуги у 2021 році й встигла відправити на орбіту комерційні цивільні супутники та військові апарати. Ракети LauncherOne розроблялися і виготовлялися в Лонг-Біч (штат Каліфорнія).

Чому в компанії виникли проблеми

Проте 2022 року Virgin Orbit стикнулася з фінансовими та технічними проблемами. Для їхнього подолання вона займала великі суми та сподівалася їх повернути після початку запусків із космодрому Корнуолл у Великій Британії.

Але запуск, здійснений у січні, закінчився катастрофою. Ракета із супутниками впала в Ірландське море, що остаточно підірвало довіру інвесторів до цього дітища Річарда Бренсона. У березні Virgin Orbit відправила більшість своїх співробітників у безстрокову відпустку, фактично звільнивши їх.

А 4 квітня компанія оголосила, що добровільно розпочинає процедуру ліквідації відповідно до статті 11 Кодексу США про банкрутство. Відтоді вона та її юридичні представники врегульовували всі пов’язані з цим питання.

Кому дістанеться майно компанії

Найцікавіше питання, яке зараз цікавить усіх — кому ж дістанеться майно компанії, особливо її «літаючий пусковий майданчик» та завод із виробництва ракет. І на нього вже є відповідь. Переважна більшість усього цього дістанеться трьом конкурентам: Rocket Lab, Stratolaunch та Vast Space.

Вже відомо, що Rocket Lab запропонувала 16,1 млн доларів за виробничий комплекс у Лонг-Біч. Це й не дивно, зважаючи на те, що їхня власна штаб-квартира розташована лише за кілька кварталів звідти. Нові власники вже оприлюднили заяву, в якій оголосили, що використовуватимуть приміщення для розробки своєї власної ракети Neutron і не купуватимуть у Virgin Orbit жодних їхніх технологій.

Компанія Launcher, виробник ракет-носіїв, яку в лютому придбав розробник космічних станцій Vast, запропонувала на аукціоні 2,7 млн доларів за оренду випробувального майданчика в Мохаве (штат Каліфорнія) разом з машинами, обладнанням та інвентарем, що там знаходяться.

Що ж до літака Boeing 747-400, який має власне ім’я Cosmic Girl, то він дістанеться Stratolaunch. Ця компанія розробляє власний гігантський літак, який використовуватиметься для запуску надзвукових апаратів. Але схоже, що і колишня власність Virgin Orbit їх дуже цікавить, адже вони готові заплатити за неї цілих 17 млн доларів.

Результати аукціону виключають будь-які спроби зберегти фірму та вивести її з банкрутства під новим власником. Virgin Orbit заявила 9 травня, що отримала пропозиції від кількох сторін, які були зацікавлені в купівлі всієї компанії й відновленні пускових операцій. Однак хто були ці сторони та чи брали вони участь в аукціоні, лишилося нез’ясованим.

За матеріалами investors.virginorbit.com, spacenews.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів