James Webb зазнімкував галактику Сомбреро

NASA опублікувала знімки знаменитої галактики Сомбреро, зроблені телескопом James Webb (JWST). Вони дозволили розкрити секрети її минулого.

Галактика Сомбреро в ближньому інфрачервоному діапазоні (знімок телескопа James Webb). Джерело: NASA, ESA, CSA, STScI

Галактика Сомбреро розташована на відстані 31 млн світлових років від Землі й має масу, що у 800 млрд разів перевершує сонячну. Вона добре відома всім шанувальникам астрономії завдяки своєму характерному зовнішньому вигляду: яскравому ядру, оточеному смугою пилу.

Наприкінці 2024 року JWST вперше зазнімкував галактику Сомбреро. Тоді знімкування відбувалося в середньому інфрачервоному діапазоні. Це дозволило астрономам розглянути її внутрішню структуру і краще зрозуміти будову навколишнього пилового диска.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Комплект журналів Місяць та Марс

До товару

Цього разу знімкування відбувалося в ближньому інфрачервоному діапазоні. Фото JWST демонструє центральну опуклість Сомбреро — щільно згруповану групу зір у галактичному ядрі. На знімку також видно пилове кільце.

Вивчення галактик у різних діапазонах довжин хвиль допомагає астрономам зрозуміти, як вони сформувалися й еволюціонували. У випадку з Сомбреро вони виявили низку дивацтв, які вказують на те, що за «тихим фасадом» ховаються сліди бурхливого минулого у вигляді злиття з іншою галактикою.

Однією з таких дивацтв є зорі. У галактиці Сомбреро розташовано близько 2000 кулястих скупчень. Вони складаються з сотень тисяч старих зір, які утримуються разом силою гравітації. Спектроскопічні дослідження показали, що зорі в цих кулястих скупченнях несподівано відрізняються одна від одної, хоча в теорії повинні мати схожі хімічні відбитки. Злиття різних галактик могло б пояснити цю різницю. Ще одним доказом, що підтверджує теорію злиття, є викривлений вигляд внутрішнього диска Сомбреро.

Галактика Сомбреро в ближньому (ліва частина зображення) і середньому (права частина зображення) інфрачервоному діапазоні. Джерело: NASA, ESA, CSA, STScI

Потужна роздільна здатність JWST також дозволила астрономам розрізняти окремі зорі за межами галактики, але не обов’язково на тій самій відстані від неї, деякі з яких здаються червоними. Їх називають червоними гігантами. Це холодні зорі, але їхня велика площа поверхні змушує яскраво світитися на інфрачервоних знімках. Червоні гіганти також виявляються в середньому інфрачервоному діапазоні, тоді як дрібніші блакитні зорі «зникають» під час спостережень на довших хвилях.

За матеріалами NASA

Новини інших медіа
У NASA назвали нову дату старту приватної місії Ax-4
Астероїд Бенну спростував існування п’ятої фундаментальної сили природи
Космічна реновація: James Webb виявив популяцію галактик, яка сформувала вигляд Всесвіту
Удар Трампа по LIGO: Всесвіт може «замовкнути» для науки назавжди
На Плутоні виявили абсолютно новий тип клімату в Сонячній системі
Космічна фреска: 800 тис. галактик на величезній панорамі від James Webb
Газ зникає з протопланетних дисків швидше за пил
Світитися, щоб вижити: як складні молекули виживають у космічних хмарах
Фізики створили «бомбу-чорну діру». Навіщо це потрібно і чи варто хвилюватися?
CubeRover от Astrobotic готовий до польоту на Місяць