James Webb успішно зафіксував перший проблиск світла

Досягнута важлива ​​віха у науковій місії космічного телескопа James Webb. Бортові прилади вловили перший проблиск світла від далекої зорі. Успішний етап ознаменував початок тримісячного процесу налаштування 18 гексагональних дзеркал космічного телескопа.

Перша партія фотонів була виявлена за допомогою ближньої інфрачервоної камери NIRCam на борту James Webb. Світло прийшло від HD 84406 — зорі, розташованої майже за 260 світлових років від нас у сузір’ї Великої Ведмедиці. Виявивши це світло, команда тепер може розпочати тримісячний процес позиціонування дзеркал так, щоб усі 18 панелей утворювали єдине увігнуте дзеркало.

Космічний телескоп James Webb
Космічний телескоп James Webb

«Ця віха знаменує собою перший із багатьох кроків по захопленню зображень, які спершу будуть несфокусованими. Але це лише початок процесу налаштування. Поки що початкові результати відповідають нашим очікуванням», — йдеться у заяві NASA.

Неймовірна точність корекції по світлу від HD 84406

Процес вирівнювання та корекції включає сім різних кроків. Серед них ідентифікація зображення за сегментами, їхнє вирівнювання та накладання зображень. Як пояснює NASA, ця робота вимагатиме неймовірної точності. Повну інформацію про цей процес можна знайти на офіційній сторінці NASA.

Щоб працювати разом як єдине дзеркало, 18 сегментів основного дзеркала телескопа мають відповідати один одному з точністю до довжини хвилі світла — приблизно 50 нанометрів. Для порівняння, якби головне дзеркало James Webb було розміром зі США, а кожен сегмент був би розміром з Техас, команді потрібно було б вирівняти висоту цих сегментів один з одним із точністю до 4 см.

HD 84406
Змодельований приклад, що показує 18-сегментні зображення від одного джерела світла. Зображення: NASA

Інженери будуть використовувати дані, зібрані NIRCam, для поступового налаштування телескопа. Оскільки велике дзеркало ще не вирівняне, фотони створили зображення, що показує 18 розмитих світлових точок однієї зірки. Команда продовжить налаштування James Webb по HD 84406, поки не вийде одне єдине сфокусоване зображення зорі.

James Webb
Процес уловлювання фотонів дзеркалами James Webb. Анімація: NASA

Відповіді на загадки Всесвіту за 10 мільярдів

Космічний телескоп James Webb, запущений 25 грудня 2021, є результатом співпраці NASA, ESA та Канадського космічного агентства. Після багатьох років затримок та низки збоїв під час розробки, місія JWST вартістю 10 мільярдів доларів пройшла без проблем. Екстрений план порятунку не знадобився. Клопітливий процес розгортання космічного телескопа та підготовки його до виконання новаторських астрономічних робіт поки що просувається добре.

Після запуску WEBB шукатиме світло від перших зір та галактик, вивчатиме формування та еволюцію галактик і скануватиме атмосфери далеких екзопланет. Однією з цілей телескопа є також вивчення та спроба зрозуміти природу темної матерії та темної енергії. Перші результати мають з’явитися вже у червні.

Нагадаємо, що раніше ми становили рейтинг ТОП-3 телескопів, які запустять до 2034 року.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine