Грандіозніші за JWST: 3 найкращі телескопи, які запустять до 2034 року

Успішний запуск та доставлення до точки Лагранжа L₂ космічного телескопа James Webb викликала справжній фурор в астрономічному товаристві. Це один з найочікуваніших наукових інструментів, який незабаром надасть нам неймовірний новий погляд на ранній Всесвіт та атмосфери далеких екзопланет. Але WEBB — далеко не кінець історії. У найближчі кілька років запланований запуск спадкоємців James Webb — тож веселощі лише починаються. NewScientist склали рейтинг трьох найцікавіших, перспективніших і новаторських космічних телескопів, які запустять у космос до 2034 року.

Nancy Grace Roman Space Telescope

Nancy Grace Roman Space Telescope
Nancy Grace Roman Space Telescope

Попередній варіант назви Nancy Grace Roman Space Telescope — Wide Field Infrared Survey Telescope. Це широкодіапазонна інфрачервона обсерваторія і шоста «велика» обсерваторія NASA. Названа вона на честь першої жінки-керівниці космічного агентства. Як і JWST, Roman Space Telescope спостерігатиме Всесвіт в інфрачервоному діапазоні. Але в той час, як JWST фокусується на деталях, Roman Space Telescope прагнутиме загальної картини. Телескоп матиме панорамне поле зору в понад 100 разів більше, ніж у JWST. Упродовж перших п’яти років Roman зробить у 50 разів більше знімків, ніж космічний телескоп Hubble за 30 років свого існування. Це дозволить йому створити перші ширококутні інфрачервоні карти неба. Є надія, що це допоможе розв’язати такі загадки, як справжня суть темної матерії та темної енергії. Очікувана дата запуску — 2025 рік.

PLAnetary Transits and Oscillations of stars (PLATO)

PLAnetary Transits and Oscillations of stars (PLATO)
PLAnetary Transits and Oscillations of stars (PLATO)

Проєкт Європейського космічного агентства PLATO досліджуватиме мільйони зір у пошуках їхніх найменших змін у світності, що видає присутність планет на орбітах навколо них. Попередні телескопи могли бачити лише тіла, що розташовані дуже близько до своїх світил. PLATO затримуватиметься на кожній зірці довше, і тому матиме шанс виявити планети, які перебувають далеко від своєї зорі. Зокрема, місія зосереджена на спробі виявити ознаки скелястих екзопланет у життєпридатній зоні — вузькій ділянці зоряної системи, температура в якій підходить для існування рідкої води. Телескоп також матиме інструменти для виявлення «двійників» Землі. Очікувана дата запуску — 2026 рік.

Laser Interferometer Space Antenna (LISA)

Laser Interferometer Space Antenna (LISA)
Laser Interferometer Space Antenna (LISA)

У 2015 році вчені вперше виявили гравітаційні хвилі — бриж у тканині простору-часу. Досі ми спостерігали такі хвилі від зіткнень чорних дір і нейтронних зірок. Місія LISA, яку організує Європейське космічне агентство, стане набагато більш потужним детектором гравітаційних хвиль, ніж існуючі наземні. Система складатиметься з трьох космічних апаратів, розташованих на відстані 2,5 млн км один від одного у формі трикутника. Цей космічний детектор буде чутливим до гравітаційних хвиль вкрай низьких частот. Він міг би допомогти виявляти планети в інших галактиках завдяки впливу на гравітаційні хвилі, створювані їхніми батьківськими зорями. Досі всі підтверджені екзопланети знаходили тільки в нашій галактиці Чумацький Шлях. Очікувана дата запуску — 2034 рік.

Нагадаємо, що раніше ми розповідали про діючі та плановані космічні місії ESA.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine