Астрономи знайшли ознаки фонових гравітаційних хвиль

Міжнародна колаборація International Pulsar Timing Array (IPTA) представила свій другий випуск даних спостереження за гравітаційними хвилями. Вчені виділили у шумі злиття пульсарів та чорних дір фоновий шум. Він може бути слідом утворення чорних дір на самому початку існування Всесвіту.

Візуалізація явища фонових гравітаційних хвиль
Візуалізація явища фонових гравітаційних хвиль. Джерело: www.universetoday.com

Сліди гравітаційних хвиль у сигналах від пульсарів

Коли дві чорні діри або пульсари зливаються в одне ціле, вони породжують гравітаційні хвилі. Вперше вчені спостерігали їх 2016 року. Відтоді дослідження цього явища розширилися. Найбільшою з організацій, яка цим займається, є Міжнародне співробітництво з таймінгу пульсарів (IPTA). Однак, крім нього, існують European Pulsar Timing Array (EPTA), North American Nanohertz Observatory for Gravitational Waves (NANOGrav) та Parkes Pulsar Timing Array in Australia (PPTA).

Донедавна співробітництво між цими організаціями було достатньо обмеженим. Це негативно впливало на повноту даних про спостереження гравітаційних хвиль. Однак нещодавно зв’язки між цими організаціями все ж були встановлені. І це дозволило IPTA скласти повний банк даних спостережень за гравітаційними хвилями, що надходять від пульсарів.

Під час аналізу цих даних вчені помітили дуже цікаву річ. У гравітаційних хвилях, що надходять від об’єктів у різних ділянках зоряного неба, присутня однакова складова. Низькочастотний шум, який спостерігається в усіх цих випадках, може бути сигналом, що надходить з краю Всесвіту та накладається на сигнал від самих пульсарів. У такому разі коливання можуть бути луною від фонових гравітаційних хвиль. Ці хвилі народилися внаслідок подій на самому початку існування Всесвіту. Вони є «гравітаційно-хвильовим» аналогом реліктового випромінювання.

Чому вчених цікавлять фонові гравітаційні хвилі

Поки що вчені не стверджують, що знайшли саме фонові гравітаційні хвилі. Немає навіть упевненості, що відкритий шум присутній в усіх сигналах пульсарів. Але дослідники дуже хочуть, щоб це дійсно було так. Виникнення гравітаційних хвиль на початку існування Всесвіту передбачене сучасними космологічними теоріями, але досі ці хвилі не були зареєстровані.

На думку астрофізиків, до народження перших зір та галактик неоднорідності у розподілі матерії могли породити чорні діри. Вони могли почати зливатися, породжуючи фонові гравітаційні хвилі. Вивчення цих хвиль дуже цікаве, адже саме вони могли сприяти зародженню надмасивних чорних дір. А ті, своєю чергою, стали центрами формування галактик.

За матеріалами www.universetoday.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine