Астрономи застосували телескоп James Webb (JWST), щоб вивчити зорю Еарендель. Це найдальше відоме нам світило у Всесвіті.
Зоря Еарендель була знайдена у 2022 році телескопом Hubble. Вона має червоний зсув 6,2. Це означає, що випущеному нею світлу знадобилося 12,9 млрд років, щоб досягти Землі. З урахуванням фактора розширення Всесвіту, зараз Еарендель (точніше кажучи, її залишки — зоря давно стала надновою) перебуває на відстані 28 млрд світлових років від Землі.
З урахуванням такої величезної дистанції за звичайних обставин ні Hubble, ні навіть JWST ніколи б не змогли побачити зорю. На щастя для астрономів, на лінії між Еаренделем і Землею розташоване масивне скупчення галактик WHL0137-08. Його гравітація виконала роль лінзи, у чотири тисячі разів посиливши світло далекої зорі.
Минулого року JWST уже знімкував Еарендель. Тепер телескоп знову повернувся до зорі-рекордсмена, щоб зібрати більше даних про неї. Спостереження JWST допомогли встановити, що Еарендель була зорею спектрального класу B. Її поверхня була вдвічі гарячішою за сонячну, тоді як світність перевершувала світність Сонця в мільйон разів.
Такі масивні зорі часто мають компаньйонів. Астрономи не очікували, що JWST виявить супутників Еаренделя, оскільки вони через близькість один до одного будуть невиразні. Однак вивчивши колір зорі, астрономи виявили натяк на її більш холодного червоного компаньйона. Випущене ним світло, було розтягнуте в результаті розширення Всесвіту до довжин хвиль, що перевищують довжину хвилі, яку можуть побачити прилади Hubble, і тому було виявлено тільки за допомогою JWST.
Раніше ми розповідали про те, як JWST зазнімкував рекордно далекий червоний гігант.
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine