James Webb помітив хмари пилу на мертвій зорі

Новий потужний космічний телескоп NASA James Webb продовжує уважніше та детальніше вивчати куточки Всесвіту. Не встиг він детально вивчити галактики, як перейшов до дослідження коричневого карлика, атмосфера якого наповнена хмарами гарячого пилу.

Ілюстрація коричневого карлика VHS 1256b
Ілюстрація коричневого карлика VHS 1256b. Зображення: Інститут астрофізики Канарських островів

Коричневий карлик — це мертва зоря з масою між гігантською планетою, як-от Юпітер, і дуже маленькою зіркою. Більшість коричневих карликів мають характеристики як світил, так і планет: вони виділяють небагато тепла та світла, як зорі, але охолоджені й часто утворюють атмосферу, схожу на планетну. Цей конкретний коричневий карлик називається VHS 1256b. Він розташований на відстані 72 світлових років від нас та майже в 20 разів масивніший за Юпітер.

На Землі хмари зазвичай утворюються внаслідок нагрівання сонцем води, яка потім випаровується, а утворена водяна пара підіймається в атмосферу, де зливається в хмари, перш ніж знову випасти на поверхню у вигляді опадів. Вчені вже давно припускають, що за відповідних умов подібний процес може відбуватися з силікатами, а не з рідкою водою.

Хмари над VHS 1256b сильно відрізняються від земних. На коричневому карлику такий атмосферний ефект набагато дивовижніший. Піщані хмари на мертвій зорі сильно розпечені та, ймовірно, складаються з випаруваних силікатних матеріалів, які підіймаються над світилом.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Марс №1 2024 (190)

До товару

Нове дослідження, де докладно описуються результати VHS 1256b, — частина програми Webb Early Science Release Program, метою якої є якнайшвидше оприлюднення даних зі спостережень телескопа. Дослідження інтригує, оскільки це вперше, коли астрономи безпосередньо спостерігали подібну атмосферу. Навіть більше, небо на VHS 1256b — це не лише пил із силікатів. Дослідницька група також повідомила про виявлення води, метану, чадного газу, вуглекислого газу, натрію та калію в атмосфері зорі.

Стаття завершується описом величезного потенціалу James Webb, який допоможе нам у майбутньому краще зрозуміти коричневі карлики та інші більш таємничі об’єкти у Всесвіті.

Раніше ми розповідали про те, як у зародках коричневих карликів знайшли дейтерований метан.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів