У зародках коричневих карликів знайшли дейтерований метан

Вчені знайшли у трьох молодих коричневих карликах дейтерований метан. Досі цю речовину за межами Сонячної системи знаходили тільки в одному зародку сонцеподібної зірки.

На коричневому карлику знайшли дейтерований метан
Коричневий карлик. Джерело: Wikipedia

Астрофізики знайшли рідкісну речовину

Коричневі карлики — це небесні тіла, що займають проміжне положення між зорями та планетами. Нещодавно астрофізики дослідили хімічний склад трьох із них і знайшли достатньо несподівану речовину — дейтерований метан. Раніше за межами Сонячної системи його знаходили тільки один раз. Про результати цих досліджень можна прочитати у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters.

Усі три досліджені об’єкти насправді не є коричневими карликами у звичному сенсі. Це їхні зародки, у яких ще не встигли початися термоядерні реакції. Вони схожі на зародки зорь, але значно менші та холодніші. Метан у таких умовах побачити неможливо. Молекула цієї речовини, що складається з атому вуглецю та чотирьох атомів водню (хімічна формула CH₄), власного спектру випромінювання не дає.

А от якщо один з атомів водню замінюється дейтерієм (більш важким ізотопом цього елементу), то побачити його у спектрі вже можна. Саме це і сталося із усіма трьома зародками коричневих карликів. Однак це призвело до ще більшої кількості питань. Річ у тім, що дейтерований метан (СН₃D) може утворитися тільки за відносно високих температур у 20-30 градусів за Кельвіном (240-250° нижче нуля за Цельсієм). Але там, де цю речовину знайшли температура навряд чи вища за 10 кельвінів.

Про що свідчить дейтерований метан

Загадку про те, звідки взявся дейтрований метан, легко розгадати, якщо припустити, що надра протокарликів вже розігріті до температури, при якій він може утворитися. А значить, коричневі карлики на початку свого існування розігріваються значно сильніше, ніж вважалося досі. Також учені вважають, що його наявність свідчить про присутність на цих об’єктах і звичайного CH₄.

Цікавою цю новину робить те, що досі дейтерований метан спостерігали у зародках тільки однієї сонцеподібної зорі. А тут його знайшли віддразу у трьох коричневих карликах. Існування цих об’єктів уперше було підтверджено лише кілька десятиліть тому. Їхня еволюція ще погано досліджена. Цілком можливо, що ця органічна речовина має у ній значно більше значення, ніж у звичайних зірказ.

За матеріалами: phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Камінь віком 2 млрд років відкрив таємницю марсіанського життя
Погляд у молодість Чумацького Шляху: James Webb зазнімкував зоряне надскупчення
Космічні пригоди незалежної України: 7 найкращих письменників-фантастів
Ухилилася від кулі: запуск ракети Vulcan мало не завершився аварією
James Webb розкрив хімічну загадку на супутнику Плутона
Залишені на Землі астронавти Crew-9 засмутилися поступкою своїх місць екіпажу Starliner
Екзоастероїди: астроентузіасти допоможуть знайти залишки планетних систем біля мертвих зір
Астрономи відкрили потрійну систему з рекордно малим періодом обертання
Астероїди можуть стати їжею в майбутніх міжпланетних місіях
На Сонці стався найпотужніший спалах цього циклу