James Webb досліджуватиме чорну діру в центрі Чумацького Шляху

Однією із задач, якою займеться James Webb Space Telescope у перший рік свого функціонування у космосі. стане вивчення надмасивної чорної діри Стрілець А*. Вчених дуже цікавлять джети, які час від часу вириваються з неї.

Космический телескоп James Webb
James Webb Space Telescope. Джерело: Space.com

James Webb досліджуватиме надмасивну чорну діру

12 липня космічний телескоп James Webb (JWST) розпочне повноцінну роботу з вивчення Всесвіту. Одним із завдань, поставлених перед ним на перший рік роботи, є співпраця з глобальним масивом антен Телескоп Горизонту Подій (EHT).

Саме команда EHT у 2019 році змогла отримати перше в історії зображення чорної діри у галактиці М87. Для цього їм довелося «складати разом» дані багатьох радіотелескопів по всій Землі. А цієї весни вони таким самим способом змогли отримати зображення об’єкта Стрілець А* у центрі нашої Галактики.

Чорна діра Стрілець А*
Чорна діра Стрілець А*. Джерело: Event Horizon Telescope Collaboration via AP

І саме для дослідження надмасивної чорної діри у центрі Чумацького Шляху і знадобився новий космічний телескоп. Стрілець А*, як і кожна чорна діра, викидає у простір джети з майже світловою швидкістю. Вони можуть виникати до п’яти разів на день і тримаються всього кілька годин.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Чи вдасться побачити спалахи на чорній дірі?

Як саме виникають спалахи, вчені досі не знають. Речовину, що прискорюється до швидкості світла, спочатку видно в інфрачервоному діапазоні, а потім її випромінювання зміщується у субміліметровий.

І саме на довжині хвилі трохи більшій за видиме світло працюють два прилади у складі JWST: камера ближнього інфрачервоного випромінювання NIC та прилад для роботи з середнім інфрачервоним діапазоном MIRI.

Проблема лише в тому, що, крім дослідження Стрільця А*, у цього телескопа безліч інших задач. Тому на пошук джетів найближчої до нас надмасивної чорної діри виділили всього 25 годин наступної весни. Вчені сподіваються, що цього буде достатньо, аби побачити хоча б один джет.

Але спалахи можуть відбуватися нерівномірно, і причини цього ми не розуміємо. Тож джет упродовж цих двох діб може просто не з’явитися. Але навіть якщо цього не станеться, то вчені налаштовані оптимістично. Зрештою, тоді вони отримають хоча б ще одне якісне зображення Стрільця А*.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів