Недолік James Webb допоможе вирішити три загадки Всесвіту

James Webb — найпотужніший із коли-небудь створених космічних телескопів. Його різноманітні інструменти дадуть нам краще уявлення про більшу кількість зірок, ніж ми бачили раніше. Обсерваторія наразі проходить калібрування з вирівнювання дзеркал, щоб розпочати працювати вже цього літа. Телескоп оснащений камерами високої роздільної здатності та інфрачервоними приладами, які зможуть робити чіткі зображення зірок у нашому локальному Всесвіті. Причому навіть тих, які приховані за хмарами міжзоряного газу та пилу.

James Webb Space Telescope (artist's impression)
James Webb — найпотужніший із коли-небудь створених космічних телескопів

«Космічні телескопи NASA Hubble і Spitzer змінили ситуацію, відкривши двері до інфрачервоного Всесвіту за межами області червоного видимого світла. James Webb — це еволюція цих місій, що поєднує погляд Spitzer на інфрачервоний Всесвіт із чутливістю та роздільною здатністю Hubble», — пояснює вчений Деніел Вайс, доцент астрономії Каліфорнійського університету в Берклі та один із керівників програми JWST.

Розв’язання загадок Всесвіту

Деніел Вайс є провідним дослідником програми Webb Early Release Science (ERS). У її межах будуть створюватися безкоштовні програми аналізу даних з відкритим вихідним кодом для астрономів, щоб якнайкраще використовувати обсерваторію. За допомогою цих даних учені сподіваються вивчити три основні загадки космосу: темну енергію, зоряний життєвий цикл і ранній Всесвіт.

Хоч астрономи й підозрюють, що розширення Всесвіту обумовлено темною енергією, вони сподіваються використати James Webb для визначення точної швидкості його розширення. Оскільки обсерваторія зможе відображати окремі зірки з неймовірною деталізацією, дослідники сподіваються точніше розрахувати відстань між ними. Ці дані можуть допомогти вченим визначити, наскільки швидко розширюється Всесвіт.

Що стосується зоряного життєвого циклу, дослідники значною мірою спиратимуться на здатність телескопа бачити зірки крізь газові та пилові хмари.

Недоліки James Webb

Тим не менш, яким би потужним не був телескоп, у нього є один недолік — він все ще не здатний бачити найстаріші та найдальші галактики у Всесвіті. Натомість учені досліджуватимуть галактики у Місцевій групі — скупченні з приблизно півсонті зоряних систем діаметром приблизно 3 мегапарсеки (близько 10 млн світлових років). Воно вважається «близьким» за астрономічними стандартами, щоб дізнатися про більший Всесвіт, й особливо про ранній Всесвіт.

Ці три мети дослідження — лише початок. Оскільки James Webb продовжує передавати нові дані на Землю, цілком можливо, що ним буде зроблено багато несподіваних відкриттів.

Раніше обсерваторія Gaia сфотографувала телескоп James Webb.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine