Група супроводу місії Hubble опублікувала нове зображення. Воно демонструє наслідки зіткнення двох далеких галактичних скупчень, яке призвело до формування суперскупчення eMACS J1353.7+4329.
Знімок був зроблений під час програми під назвою Monsters in the Making. Її метою є мультихвильові спостереження п’яти скупчень галактик. Вони ведуться з використанням камер WFC3 та ACS, встановлених на телескопі Hubble.
Скупчення eMACS J1353.7+4329 розташоване на відстані 8 млрд світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Гончі Пси. Воно утворилося внаслідок злиття двох менших за розмірами скупчень еліптичних галактик. На знімку Hubble їх видно як групи овальних об’єктів помаранчевого кольору, розташованих навколо яскравого ядра. Також можна звернути увагу на дві тонкі дуги, розташовані праворуч від найбільшого скупчення галактик. Перед нами прояв феномена відомого під назвою гравітаційна лінза.
Гравітаційна лінза виникає, коли на лінії між Землею та фоновим тілом знаходиться якийсь досить масивний об’єкт. У цьому разі його гравітація може спотворити простір-час, унаслідок чого шлях променів світла навколо об’єкта викривиться, наче він проходить через величезну лінзу.
Астрономи активно використовують гравітаційні лінзи. Вони підсилюють світло, даючи можливість спостерігати далекі об’єкти, які неможливо побачити навіть у найпотужніші телескопи. Крім того, гравітаційні лінзи також можуть «дублювати» зображення, створюючи різні химерні оптичні феномени на кшталт хреста Ейнштейна.
За матеріалами https://esahubble.org
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine