ESA запропонувало вводити астронавтів у гібернацію

Гібернація людини виходить за межі наукової фантастики та може стати революційним способом космічних подорожей. Зокрема, вона дозволяє суттєво скоротити витрати на пілотовану місію до Марса. Про це йдеться у дослідженні, проведеному під егідою ESA.

Труднощі польоту на Марс

Підготовка пілотованої марсіанської місії пов’язана з низкою проблем. Так, екіпаж необхідно забезпечити запасом їжі та води приблизно на два роки. Йдеться про 30 кг на тиждень на особу. Крім цього, конструкторам слід враховувати багато інших факторів: радіацію, фізіологічні проблеми, а також психологічні аспекти тривалої ізоляції.

Астронавт Паоло Несполі у спальному мішку всередині модуля Harmony. Джерело: NASA

На думку дослідників, вони можуть впоратися з цими проблемами. Зниження швидкості метаболізму астронавтів до 25% нормального стану різко скоротить кількість запасів, необхідних для місії. Своєю чергою це дозволить зменшити на третину розміри космічного корабля і значно знизити вартість місії.

Капсули для гібернації

Ідея глибокого сну не нова. Ще у 1980-х лікарі почали використовувати гіпотермію для зниження метаболізму під час тривалих та складних операцій. Але цей метод позбавлений багатьох переваг повноцінної гібернації. Отже, автори дослідження пропонують зробити ставку на вивчення сплячки тварин.

Сплячий ведмідь. Джерело: MJ Boswell

Багато тварин впадають у сплячку, щоб пережити періоди холоду та нестачі їжі чи води. Для цього вони знижують своє серцебиття, частоту дихання та температуру тіла. Таку здатність мають тихоходи, жаби та рептилії.

Але, на думку вчених, найкращим взірцем для наслідування є ведмеді. У них схожа з людиною маса тіла і при цьому під час сплячки вони знижують температуру лише на кілька градусів, що вважається безпечним для людей. Навесні ведмеді залишають лігво здоровими, лише з незначною втратою м’язової маси. Їм потрібно лише близько 20 днів, щоб повернутися до нормального життя.

Тому дослідники пропонують обладнати корабель, що відправляється до Марса, капсулами з м’якою оболонкою і точно налаштованими параметрами для сплячки: тихе середовище з приглушеним освітленням, низькою температурою (менш ніж 10°C) і високою вологістю. Для захисту від радіації вони будуть оточені контейнерами з водою.

Схема запропонованої дослідниками ESA капсули для гібернації. Джерело: ESA

Під час польоту до Марса екіпаж корабля вживатиме спеціальні препарати, що сприятимуть зниженню метаболізму. Астронавти носитимуть спеціальний одяг, що захистить їх від перегріву, і датчики, які слідкують за температурою та частотою серцевих скорочень. У разі аномалій та надзвичайних ситуацій у справу втрутиться штучний інтелект корабля. Також варто зазначити, що оскільки низький рівень тестостерону у ссавців сприяє сплячці, жінки все ж таки кращі кандидати для експериментів із гібернацією, ніж чоловіки.

Ви також можете прочитати результати недавнього дослідження, згідно з яким вода на Марсі існувала на мільярд років довше, ніж вважалося раніше.

За матеріалами https://www.esa.int/

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine