Група астрономів знайшла докази існування галактик, які повністю вільні від темної матерії. Команда вчених із Нідерландів не виявила жодних слідів темної матерії в галактиці AGC 114905.
Галактика розміром із Чумацький Шлях під назвою AGC 114905 розташована приблизно за 250 млн світлових років від Землі. Особливістю цього об’єкта є те, що попри схожі розміри з нашою галактикою, зірок у ній у тисячу разів менше, що робить її тьмянішою. За свою властивість вона класифікується як ультрадифузна карликова галактика.
Серед вчених переважає думка, що всі галактики, особливо суперкарликові, можуть існувати тільки у випадку утримування їх разом темною матерією. Фактично остання виступає своєрідним «клеєм». Але коли астрономи виміряли AGC 114905 за допомогою Very Large Array (Дуже велика антенна решітка) у Нью-Мексико, вони виявили, що ця дивна галактика не містить темної матерії.
Це відкриття поставило під сумнів теорію щодо участі темної матерії у галактичних масштабах.
Чому в галактиках немає темної матерії?
На думку вчених, AGC 114905 могла бути позбавлена темної матерії більшими галактиками. Друга теорія — це орієнтовний кут, під яким могли проводити спостереження за галактикою. Насправді він може відрізнятися від того, який використовували у розрахунках.
AGC 114905 — це не перша галактика, виявлена астрономами, позбавлена темної матерії. У 2018 році група астрономів Єльського університету помітила, що галактика під назвою NGC 1052-DF2, що перебуває на відстані приблизно 60 млн світлових років від Землі, теж не містить темної матерії. У 2019-му була виявлена друга галактика зі схожими властивостями — NGC 1052-DF4. Вчені запропонували теорію про існування цілого класу таких об’єктів. Станом на 2021 рік у Всесвіті знайдено шість подібних галактик.
Раніше ми складали рейтинг ТОП-7 таємниць Всесвіту.