Чи зможе виноробство стати новим космічним стартапом

Деякі вчені вважають, що саме витримка вина і виноробство в цілому може стати наступним великим космічним стартапом. Перший експеримент вже дав позитивні результати. Тепер дослідники планують експериментувати з вирощуванням винограду в невагомості.

Пляшки з вином під час експерименту у космосі були в таких циліндрах
Пляшки з вином під час експерименту в космосі були в таких циліндрах. Джерело: phys.org

Вино у космосі

Зараз вважається, що головною комерційною ідеєю у галузі освоєння навколоземного простору є космічний туризм. Саме прогулянка за межі Землі, на думку більшості економістів, має стати тим, із чого почнеться діяльність, яка зробить космічні польоти справді прибутковими. Проте в інших фахівців є резонні сумніви, що галузь, яка виробляє послуги, а не товари, зможе стати локомотивом перетворень.

Замість цього фахівці пропонують звернути увагу на вино. Людство виробляє його тисячі років і воно досі лишається одним з найприбутковіших бізнесів. Однак досі процес його створення потребує тривалої витримки. Чим старішим стає вино, тим краще відчуваються його властивості та тим більше воно цінується.

Проте пришвидшити цей процес так і не вдалося. Але космічна галузь має що запропонувати. Наскільки ефективним може бути виноробство у космосі, допоможе з’ясувати програма WISE. Вона є абревіатурою латинського словосполучення Vitis Vinum in Spatium Experimentia, тобто «вино у тривалому експерименті».

Результати експериментів

Місія складається з шести експериментів, які фінансує європейська компанія Space Cargo Unlimited. Перша з шести місій, яка передбачала відправлення в космос 12 пляшок бордо, стартувала ще у 2019 році. Вони пробули на орбіті 438 діб і повернулися на Землю у січні 2021 року.

Важливо зазначити, що й алкоголь, і скло належать до матеріалів, які на МКС заборонені, тому весь цей час пляшки перебували у надійно закритому контейнері. Але після того, як їх повернули на Землю, фахівці відкоркували одну з них та спробували.

Найдивовижніше те, що вино, яке «старішало» у космосі, виявилося не таким, як те, що весь цей час перебувало на Землі. Фахівці помітили відмінності як у його кольорі, так і в смаку. Напій був такий, ніби витримувався принаймні у 2–3 рази довше, ніж насправді.

Виноробство на орбіті

Однак експерименти з витримуванням вина — не єдині, які планується провести на орбіті. Наступним кроком має стати вирощування виноградної лози у невагомості. Але на Міжнародній космічній станції спостерігається ще й підвищений рівень радіації. Тож вчені хочуть з’ясувати, як ці фактори вплинуть на вирощування того, з чого вино робиться.

Науковці розраховують, що вони можуть якимось дивним чином вплинути на ДНК рослин і покращити їхню якість. Цікаво, що практично одночасно з цим схожі експерименти на своїй станції із сільськогосподарськими культурами проводять китайці.

Для того, аби оцінити, наскільки перспективним є виноробство на орбіті, Space Cargo Unlimited планує провести ще три експерименти. Вони стосуватимуться бактерій, дріжджів та самого процесу бродіння.

Крім того, дослідники не збираються зупинятися на винограді та виноробстві. Вони хочуть поекспериментувати й з іншими рослинами. Космос — це стрес, який може позитивно вплинути на їхній ріст. Поки що результати досліджень не мають практичного застосування, але вони переконливо доводять, що в космосі з рослинами справді щось відбувається.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine