Blue Origin подала позов проти NASA

Blue Origin подала до Федерального суду США позов проти NASA через присудження контракту на розробку місячного модуля компанії SpaceX. У документі вказувалося, що, віддавши перевагу SpaceX, аерокосмічна адміністрація прийняла незаконне та неналежне рішення. Як обгрунтування подачі позову згадувалася необхідність «виправити недоліки» в процесі оцінки NASA отриманих пропозицій, а також створити умови для чесної конкуренції та безпечного повернення людей на Місяць.

   Місячний апарат Blue Origin (концепт). Джерело: Blue Origin

Нагадаємо, що у квітні поточного року SpaceX виграла конкурс за програмою HLS (Human Landing Services), метою якого є створення апарату для доставки людей і вантажів на місячну поверхню. Корабель Starship показав найкращі результати в ході технічного аналізу проєкту при найменших витратах у порівнянні з заявками інших учасників конкурсу. Компанія Ілона Маска погодилася зайнятися доставкою людей на Місяць за 2,9 млрд доларів, у той час як очолювана Blue Origin «національна» команда запросила 5,99 млрд, а заявка Dynetics оцінювалась у 8,5 млрд.

Blue Origin і Dynetics не погодилися з цим рішенням і опротестували його, пославшись на те, що NASA некоректно розглянула заявки, недооцінивши їх сильні сторони та не давши можливості змінити запропоновану ціну під час конкурсу. В результаті Рахункова палата уряду США (GAO) відхилила обидва протести, не знайшовши ніяких підтверджень претензіям Blue Origin.

На даний момент незрозуміло, чи призведе судовий позов до того, що NASA знову буде змушена відкласти виконання контракту зі SpaceX. Відомо, що в день опублікування рішення GAO американське космічне відомство перерахувало компанії перші 300 млн доларів. Також варто зазначити, що більшість представників аерокосмічної індустрії досить скептично ставляться до судових перспектив Blue Origin, вважаючи, що своїми діями вона лише суттєво підірве стосунки з NASA й американським урядом. Однак, судячи з усього, Джефф Безос вирішив іти до кінця, незважаючи ні на які репутаційні витрати.

За матеріалами: https://spacenews.com