Білий карлик не наблизиться впритул до Сонячної системи

Вчені дійшли висновку, що білий карлик WD0810-353 не пройде поруч із Сонячною системою через 29 тис. років. Такий висновок був раніше зроблений на основі хибної оцінки швидкості цієї зорі. Це сталося через незвичну конфігурацію її магнітного поля.

Білий карлик. Джерело
Білий карлик. Джерело: Giuseppe Parisi

Небезпечний білий карлик

Білий карлик WD0810-353 колись був гігантською зорею. Вона скинула свої зовнішні оболонки та залишила тільки ядро з масою приблизно у 8 разів меншою за сонячну. Зараз цей об’єкт розташований на відстані 36 світлових років від нас.

На початку 2023 року вчені опублікували дані про рух WD0810-353 у просторі. За їхньою оцінкою, швидкість цього білого карлика складала 373,7 км/с. Такий результат сам по собі був дивним, але значно більше всіх вразив висновок про те, що в цьому випадку зоря через 29 тис. років пройшла би на відстані лише 0,49 світлового року, тобто в 31 тис. а.о. від Сонця.

Які наслідки могло б мати таке зближення — думки висловлювалися різні. Друге Сонце у небі не з’явилося б, оскільки білий карлик залишився б занадто тьмяним. А ось кількість комет, які прилітали б у внутрішню частину Сонячної системи, цілком могла зрости. Адже WD0810-353 пролетів би крізь Хмару Оорта, де більшість із них і перебуває.

Оцінки швидкості білого карлика

Аби переконатися, що озвучені оцінки правильні, вчені вирішили ще раз перевірити швидкість WD0810-353. І друга команда астрономів отримала зовсім інше значення — 4200 км/с. Однак вони відразу ж зрозуміли, що тут щось не так, адже звичайний на вигляд білий карлик не міг виявитись однією з найшвидших зір галактики.

Вони запідозрили, що спектр карлика чимось спотворений, а отже, його доплерівський зсув, за яким визначають швидкість зір, може виявитися невірним. Дослідники уважніше вивчили спектр WD0810-353 і дійшли висновку, що швидкість цього об’єкта становить лише 60–70 км за секунду.

В обох випадках траєкторія WD0810-353 перетиналась із сонячною, але настільки близько до нашої зорі це крихітне світило не підходило би. Проте незрозумілим лишалося те, яка ж з оцінок його швидкості правильна.

Химерне магнітне поле

І ось нещодавно у The Astrophysical Journal з’явилося нове дослідження. У ньому автори встановили, що швидкість WD0810-353 складає 83 км/с і через Хмару Оорта ця зоря не проходитиме. Отже, нам немає чого хвилюватися.

Винним у неправильних оцінках швидкості зорі виявилося явище, відоме як синє зміщення. Воно полягає в тому, що лінії водню через дію магнітного поля здаються зсунутими у бік синього кольору, і це дуже схоже на доплерівський ефект, коли зоря швидко наближається до нас, хоча насправді цього не відбувається.

WD0810-353 є найближчим до Землі сильно намагніченим білим карликом. Його вік становить 3 млрд років і він переходить до стадії остигання. Через це його магнітне поле має складну конфігурацію, що і спотворює спектр.

За матеріалами www.sciencealert.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine