Знайдений самий далекий квазар з потужними радіоджетамі

Використовуючи Дуже великий телескоп Європейської Південної обсерваторії (VLT ESO), астрономи докладно вивчили найдальше з усіх відомих на цей час джерел радіовипромінювання, який отримав позначення P172+18. Він являє собою «радіогучний» квазар.

Квазар в представленні художника. Джерело: ESO/M. Kornmesser

Квазарами називають далекі галактики, в центрах яких розташовані надмасивні чорні дірки, що активно поглинають речовину. Це призводить до виділення величезної кількості енергії, що дозволяє астрономам реєструвати ці об’єкти, попри великі відстані до них. Джети приблизно 10% квазарів випромінюють у радіодіапазоні – їх називають «радіогучними».

P172+18 знаходиться від нас дуже далеко: випущеному ним світлу знадобилося 13 млрд років, щоб досягти Землі. Ми бачимо цей об’єкт таким, яким він був, коли вік Всесвіту становив приблизно 780 млн років. Хоча нам відомі й більш далекі квазари, цього разу астрономи вперше зуміли отримати явні свідчення існування радіоджетів на ранньому етапі.

Область неба навколо квазара P172+18. Джерело: ESO and Digitized Sky Survey 2. Acknowledgment: Davide De Martin

Випромінювання P172+18 забезпечує чорна діра з масою близько 300 млн сонячних, яка стрімко поглинає навколишню речовину. Астрономи вважають, що між її швидким зростанням та присутністю радіоджетів є зв’язок. Очевидно, джети здатні збуджувати газ навколо надмасивного тіла, збільшуючи цим швидкість його поглинання. Таким чином, вивчення радіогучних квазарів може розповісти нам про те, як саме чорні дірки в ранньому Всесвіті змогли за порівняно короткий час після Великого вибуху зрости до розмірів, що вражають.

За матеріалами: https://www.eso.org

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна