Астрономи відкрили спалахи мікронових

За допомогою Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (VLT ESO) астрономи спостерігали новий вид зоряних вибухів — спалахи мікронової. Під час кожної подібної події, що відбувається на поверхні деяких зір, всього за кілька годин спалюється кількість речовини, еквівалентна приблизно 3,5 млрд Великих пірамід Гізи.

Що таке мікронова

Мікронові є дуже потужними вибуховими подіями, проте в астрономічних масштабах вони все ж таки не дуже помітні. Їхні спалахи призводять до виділення набагато меншої кількості енергії, у порівнянні з добре знайомими астрономам вибухами нових. Обидва процеси об’єднує те, що вони відбуваються на білих карликах — мертвих зорях із масами приблизно як у Сонця, але за розміром порівнянних із Землею.

Мікронова в уявленні художника. Джерело: ESO/M. Kornmesser, L. Calçada

Білий карлик у подвійній системі може відбирати речовину (в основному водень) у своєї зорі-компаньйонки, якщо обидва об’єкти розташовані досить близько один до одного. Коли газ падає на дуже гарячу поверхню білого карлика, ядра водню зливаються в гелієві, що супроводжується виділенням вибухової енергії. При спалаху нової термоядерні вибухи охоплюють усю поверхню зорі, змушуючи її яскраво світитися кілька тижнів.

Подібні вибухи відбуваються й у випадку мікронових, але в меншому масштабі та швидше — всього за кілька годин. Вони спостерігаються на деяких білих карликах, що мають сильне магнітне поле, яке спрямовує потоки речовини до магнітних полюсів зорі. Саме там і відбувається ядерне горіння водню. Потужність цих вибухів становить приблизно одну мільйонну від енергії спалаху нової. Звідси й назва — «мікронова».

Водночас, хоча префікс «мікро» вказує на малий масштаб подій, варто мати на увазі, що при кожному з таких спалахів згоряє майже 20 000 000 трлн кг речовини. Це еквівалентно приблизно 3,5 млрд Великих пірамід Гізи.

Відкриття мікронових

Астрономи вперше помітили мікровибухи, що тривають кілька годин, аналізуючи дані, отримані супутником TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), який був запущений NASA для пошуку екзопланет. Загалом дослідники виявили три мікронові. Два спалахи відбулися на відомих білих карликах. Але для того, щоб підтвердити статус білого карлика для зорі, на якій стався третій спалах, довелося виконати додаткові спостереження з приймачем X-shooter, змонтованим на VLT. Надалі їм вдалося підтвердити, що всі події були породжені білими карликами.

Мікронова в уявленні художника. Джерело: Mark Garlick

Відкриття мікронових — важливе доповнення «галереї» вибухових подій, пов’язаних із зорями. Тепер астрономи планують «вловити» інші такі ж важковловимі явища, що вимагатиме широкомасштабних оглядів неба та швидких вимірювань виявлених спалахів.

Нагадаємо, що раніше ми писали про виявлення планети у зоні життя білого карлика.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine