Використовуючи масиви радіотелескопів ALMA та VLA, астрономи зафіксували тісне зближення двох зоряних систем, що недавно сформувалися. Воно призвело до утворення довгого хвоста, що складається з газу та пилу.
Слід від зближення світил
«Зоряні війни» сталися на відстані 3700 світлових років від Землі в асоціації Великого Пса R1. Це група слабко пов’язаних гравітацією молодих світил, вік яких становить лише кілька мільйонів років. Одним із них є система Z Великого Пса. Вона складається з двох нещодавно сформованих світил віком близько 300 тисяч років. Маса одного еквівалентна сонячній, маса другого вп’ятеро більша, ніж у нашої зорі. Вони оточені великим навколозоряним диском, що тягнеться приблизно на 1500 а.о. від центра системи (це у 50 разів більше, ніж відстань від Сонця до Нептуна).
Під час вивчення Z Великого Пса астрономи виявили незвичайну деталь: ниткоподібну структуру, що виходить з навколишнього диска, довжина якої перевищує 2000 а.о. Дослідники висунули кілька можливих гіпотез її походження (наприклад, залишки захопленого маломасивного об’єкта), але врешті-решт дійшли висновку, що це слід, що залишився після близького прольоту іншої зорі.
Зоряний «порушник»
Дані, зібрані за допомогою радіотелескопів ALMA та VLA, а також оптичних телескопів VLT та «Субару», свідчать на користь цього припущення. Команді дослідників вдалося зафіксувати точкове джерело випромінювання на кінці «нитки», розташоване на відстані 4700 а.о. від центра системи. На їхню думку, це протозоря, що недавно зблизилася з Z Великого Пса та вирвала речовину з навколишнього диска.
Знахідка має важливе значення для науки. Безумовно, вчені давно передбачали, що молоді та ще оточені протопланетними дисками зорі можуть зближуватись на невеликі дистанції. Однак до Z Великого Пса у них не було жодних практичних свідчень подібних подій. Тепер дослідники сподіваються відкрити інші системи, які також пережили зближення. Це дозволить зрозуміти, як такі зустрічі вплинули на їхню еволюцію.
Ви також можете дізнатися про нещодавно знайдений астрономами загадковий об’єкт, який «смітить» у подвійній зоряній системі.
За матеріалами https://public.nrao.edu
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine