Американський Конгрес планує урізати фінансування NASA

Палата представників і Сенат США підготували законопроєкти про фінансування NASA на 2024 рік. Обидва документи передбачають зменшення бюджету організації, замість заявленого нею збільшення.

Як формується бюджет NASA

На початку кожного року чинна американська адміністрація публікує т. зв. бюджетний запит із пропозиціями щодо структури витрат уряду на наступний фінансовий рік. До нього, зокрема, входять й витрати на підтримку діяльності NASA.

Бюджетний запит, по суті, є лише загальною рекомендацією, бо за виділення грошей у США відповідає не Білий дім, а Конгрес. Саме він ухвалює закони про асигнування. Після надходження бюджетного запиту, комітети в Палаті представників і Сенаті розглядають документ і вирішують підтримати пропозицію Білого дому або ж змінити суми за пунктами витрат. Вони можуть бути як збільшені, так і зменшені. Також законодавці можуть вносити власні пропозиції та виділяти гроші на статті, які не містяться в запиті.

Проєкт бюджету NASA на 2024 рік

У березні Білий дім опублікував проєкт бюджету NASA на наступний рік. Він передбачає виділення на потреби відомства загалом 27,2 млрд доларів — на 7% більше, ніж нинішнього року (25,4 млрд). Документ, зокрема, передбачає збільшення фінансування програми Artemis і створення спеціального тягача, призначеного для зведення МКС з орбіти. Крім того, автори документа запросили виділення 949 млн доларів на фінансування спільної американо-європейської місії Mars Sample Return (MSR). В її межах на Землю будуть доставлені зразки марсіанського ґрунту, зібрані ровером Perseverance.

Ракета SLS на стартовому майданчику. Джерело: NASA

На жаль, NASA навряд чи отримає такі гроші. Законопроєкти про фінансування аерокосмічної адміністрації, нещодавно підготовлені Палатою представників і Сенатом, передбачають не збільшення, а зменшення її бюджету у 2024 році.

Так Комітет з асигнувань Сенату схвалив законопроєкт, що передбачає виділення на потреби NASA 25 млрд доларів. У резюме не наводиться постатейний розподіл, але наголошується, що на пілотовані програми буде виділено 7,74 млрд доларів, що менше за 7,97 млрд доларів, запитаних на 2024 рік, але більше за 7,47 млрд доларів, отриманих у 2023 році. За словами авторів законопроєкту, ця сума повністю забезпечить фінансування корабля SLS і Orion.

Концепт місії Mars Sample Return. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Найбільше постраждали наука та програми планетарних досліджень. У проєкті документа, що циркулює в інтернеті, йдеться про те, що Сенат готовий виділити лише 300 млн доларів на MSR. Сенатори також хочуть зобов’язати NASA встановити граничну планку вартості місії в 5,3 млрд доларів. У разі її перевищення, доставлення зразків марсіанського ґрунту буде скасовано, а її кошти віддано Artemis.

Що стосується Палати представників, то її законопроєкт передбачає виділення на потреби NASA 25,367 млрд дол. Пілотована космонавтика буде профінансована в повному обсязі (7,97 млрд доларів), тоді як на науку буде витрачено 7,38 млрд доларів. Це на 880 млн доларів нижче від бажаного рівня та на 415 млн доларів менше, ніж у 2023 році.

Причини зменшення бюджету NASA

Рішення про зменшення бюджету NASA головним чином пов’язане з домовленістю, досягнутою в травні 2023 року між Конгресом і Білим домом, про підвищення стелі держборгу в обмін на обмеження видатків необоронної сфери (до якої, зокрема, відноситься NASA) порівняно з рівнем 2023 року. У цій ситуації законодавці передбачувано вибрали зберегти фінансування проєктів SLS і Orion, що мають вельми потужне лобі, пожертвувавши наукою та планетарними дослідженнями.

Варто підкреслити, що наразі йдеться лише про законопроєкти. Після узгодження, вони будуть зведені в єдиний документ, за яким буде проведено голосування. Але в будь-якому разі, вже зараз очевидно, що NASA навряд чи варто розраховувати на будь-яку фінансову надбавку наступного року.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine