50 років польоту «Зонда-8»

Представлені зображення були отримані рівно півстоліття тому безпілотним космічним кораблем «Зонд-8». 24 жовтня 1970 року він пролетів на відстані 1120 км від місячної поверхні та провів два сеанси фотознімання. Знімки демонструють усипану кратерами мертву поверхню, а також схід Землі. Після завершення обльоту Місяця «Зонд-8» ліг на зворотний курс до нашої планети. 27 жовтня він увійшов у земну атмосферу над Північним полюсом, здійснив спуск балістичною траєкторією та приводнився в Індійському океані.

Місія «Зонд-8» увійшла в історію як останній політ за радянською програмою пілотованого обльоту Місяця. Для вирішення цього завдання планувалося використовувати комбінацію з ракети «Протон» та космічного корабля «Союз-7К-Л1», призначеного для двох космонавтів.

Загалом у період з 1967 по 1970 рік було здійснено 12 безпілотних випробувань. Лише в трьох випадках кораблю вдалося облетіти Місяць, а його спускальному апарату — здійснити успішну посадку на Землю. Основними причинами невдач стали недостатність виділених на програму ресурсів, організаційні прорахунки, а також загальна невідпрацьованість космічного апарата та ракети-носія.

Водночас, два останні випробування («Зонд-7» та «Зонд-8») завершилися успішно, продемонструвавши, що радянським інженерам все ж вдалося «довести» комплекс. Після завершення місії «Зонд-8» у розпорядженні СРСР залишився ще один готовий корабель «Союз-7К-Л1». Однак керівництво країни визнало недоцільним здійснювати обліт Місяця після висадки на нього американців. Тому програма була закрита, і радянським космонавтам не вдалося побачити наш природний супутник зблизька.

За матеріалами https://www.roscosmos.ru