Зоряна ялинка та космічний вінок: Різдво у сусідній галактиці

NASA святкує початок зимових свят, публікуючи новий знімок, на якому зображений космічний вінок. Це зображення отримане за допомогою кількох космічних телескопів і демонструє зоряне скупчення NGC 602, що розташоване у супутниковій галактиці Чумацького Шляху — Малій Магеллановій Хмарі.

NGC 602
Зоряне скупчення NGC 602 в яскравих і святкових кольорах. Авторство: NASA / CXC / SAO

На зображенні поєднані дані рентгенівської обсерваторії Chandra, яка досліджує рентгенівський діапазон електромагнітного спектра, та космічного телескопа James Webb, що працює в інфрачервоному діапазоні. Червоні яскраві цятки — це масивні молоді зорі, які випромінюють величезну кількість енергії й були виявлені Chandra. Фонові кольори — помаранчевий, жовтий, зелений і синій — надані телескопом James Webb і вказують на наявність гарячого пилу, що формує вінок.

Науковці зацікавлені у вивченні Малої Магелланової Хмари, оскільки її зорі містять менше важких елементів у порівнянні зі схожими зорями Чумацького Шляху. Важкі елементи формуються в ядрах зір і розповсюджуються в космосі під час вибухів наднових. Тому галактики зі значною кількістю важких елементів є старішими. Мала Магелланова Хмара подібна до галактик раннього Всесвіту, тому її дослідження може дати відповіді на питання про еволюцію галактик із часом.

NGC 2264
Рентгенівський знімок скупчення «Різдвяна ялинка» NGC 2264. Авторство: NASA / CXC / SAO

Крім зображення NGC 602, NASA також представила святкове фото зоряного скупчення NGC 2264, відомого як скупчення «Різдвяна ялинка». Червоні, фіолетові, сині й білі іскри отримані за допомогою даних Chandra, а зелене і фіолетове тло, що утворює форму ялинки, створене за оптичними даними.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Це скупчення розташоване у межах нашої Галактики, на відстані всього 2500 світлових років — за космічними мірками це зовсім поруч. Воно містить безліч світил, деякі з них набагато більші, а деякі менші за Сонце: від десятої частини його маси до семикратного перевищення маси нашої зорі.

Зорі, знайдені Chandra, нагадують святкові вогники, що прикрашають ялинку. Ці молоді світила є активними й випромінюють енергію, включаючи рентгенівське випромінювання. Їхнє світіння змінюється під впливом магнітних полів і спалахів, що створює ефект мерехтіння.

Раніше ми розповідали про головний символ Різдва — Вифлеємську зірку.

За матеріалами NASA

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів