Зоря, що обертається навколо чорної діри за найкоротший час

Астрономи відкрили зорю, що має швидкість 8000 км/с. Вона обертається навколо надмасивної чорної діри Стрілець А*. Один оберт навколо неї нововідкрите світило здійснює усього за 4 роки.

Зоря, що обертається навколо чорної діри
Зорі, що обертаються навколо чорної діри. Джерело: Еn.as.com

Найшвидша зоря Чумацького Шляху?

Вчені з університетів Кельна та Масарика у Брно повідомили про відкриття найшвидшої зорі у нашій галактиці. Вона розташована у центрі Чумацького Шляху й обертається навколо надмасивної чорної діри Стрілець А*.

Швидкість S4716 складає 8000 км/с. Це приблизно 2,7 % швидкості світла. Вона є частиною компактного скупчення S, що складається з гарячих молодих гігантів, які обертаються навколо чорної діри, маса якої у 4 млн разів перевищує сонячну. Раніше цей об’єкт ховався від дослідження науковців через те, що його загороджувала одна з найяскравіших зір кластера — S2.

Зоря, що обертається навколо Стрілець А*
Нововідкрита зоря. Джерело: phys.org

Насправді S4716 не є найшвидшою з відомих зір у плані абсолютної швидкості. S62 з того ж скупчення розганяється до 6 % швидкості світла. Однак за коротким періодом її обертання навколо центру Галактики вона не має собі рівних.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

За скільки S4716 обертається навколо чорної діри?

У перицентрі найближче до Стрілець А* S4716 підходить на відстань усього у 100 а.о., тобто приблизно на 15 млрд км. Але і віддаляється зоря від нього не дуже далеко. Через це її оберт навколо гігантської чорної діри займає усього 4 роки.

Для того, аби побачити цю надзвичайну зорю, вчені спостерігали за центром Галактики за допомогою п’яти потужних телескопів, чотири з яких працювали як один. Існування S4716 вразило астрономів перш за все тим, що при такій малій відстані від чорної діри її орбіта є стабільною.

На думку вчених, зоря просто не могла народитися на своїй теперішній орбіті. Скоріше за все, вона утворилася у скупченні S далі від Стрільця А*, але гравітаційна взаємодія з іншими його членами виштовхнула її ближче до чорної діри.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів