Знайдений стародавній «початок» Чумацького Шляху

Астрономи виявили деякі з найдавніших зір у Галактиці, відстежили їхнє положення та рух і знайшли саме «серце» Чумацького Шляху. Ця інформація надала нове уявлення про те, як наша Галактика виникла близько 13 млрд років тому.

Дослідники нещодавно опублікували детальне розуміння того, як Галактика еволюціонувала у свій найбільш бентежний і хаотичний період, приблизно 11 млрд років тому. Вони змогли відстежити зіткнення галактик, які радикально змінили Чумацький Шлях, приносячи нові зорі та газ, а також деформуючи диск нашої Галактики, де розташовані спіральні рукави, зокрема той, що містить Сонячну систему.

Злиття протогалактик

Тонкий диск має розмір у 105 тисяч світлових років завширшки та не більше 1500 світлових років завтовшки, і тут досі відбувається зореутворення. Існує також товстий диск, який огортає більшу частину тонкого диска, але з меншою щільністю. У центрі Чумацького Шляху є структура, схожа на бар, яка, як правило, містить більшість старих зір.

Нове дослідження на основі моделювання показало, що товстий диск існував майже з самого початку. Ми не можемо просто вказати на ядро ​​і сказати, що це був «початок» Чумацького Шляху. Моделювання показало, що в утворенні Галактики відіграли роль три або чотири протогалактики, які сформувалися поруч одна з одною. Вони взаємодіяли на відстані не більше тисячі світлових років, а потім злилися у компактне ядро — це і було «серце», навколо якого почав формуватися Чумацький Шлях.

Пошук «серця» Чумацького Шляху

Щоб вполювати це стародавнє угруповання, команді довелося використовувати дані з супутника Gaia Європейського космічного агентства для вивчення червоних гігантів. Але щоб зрозуміти вік зорі, астрономам довелося дізнатися, наскільки вона «забруднена». Найперше покоління світил було створене лише з водню та гелію, і коли вони ставали надновими, то створювали більш важкі елементи, тому кожне нове покоління має все більшу та вищу «металічність».

На основі зібраних даних вдалося виділити понад два мільйони червоних гігантів. Звідти команда змогла знайти найбідніші на метал найдавніші зорі, вік яких перевищує 12,5 млрд років, і всі вони розташовані у межах 30 тисяч світлових років від центру Чумацького Шляху. Ці об’єкти могли утворитись ще до народження Галактики, а значить, несуть у собі історію раннього Всесвіту.

Команда сподівається вивчити давні зорі детальніше, щоб зрозуміти їхню хімічну еволюцію та рух. Це може дати відповідь на більше питань про формування Чумацького Шляху, зокрема про те, яке було точне число протогалактик, що злились разом.

Раніше ми повідомляли про те, що «родичі» таємничих ниток Чумацького Шляху помічені в інших галактиках.

За матеріалами The Astrophysical Journal

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії