Знайдені найдавніші прямі докази існування гарячої води на Марсі

Зараз Марс — холодна і суха планета, проте колись там не тільки була вода, а й вулканічна активність, яка її нагрівала. Докази цього науковці нещодавно знайшли у відомому метеориті «Чорна красуня».

Метеорит «Чорна красуня»
Метеорит «Чорна красуня». Джерело: phys.org

«Чорна красуня» і сліди гідротермальної активності

Нове дослідження, проведене під керівництвом Університету Кертіна, виявило те, що може бути прямим доказом давньої активності гарячої води на Марсі, показуючи, що планета могла бути придатною для життя в якийсь момент свого минулого.

У дослідженні було проаналізовано 4,45-мільярдне зерно циркону зі знаменитого марсіанського метеорита NWA7034, також відомого як «Чорна красуня», і виявлено геохімічні «відбитки пальців» багатих на воду рідин.

Співавтор дослідження доктор Аарон Кавосі зі Школи наук про Землю і планети Кертінського університету сказав, що це відкриття прокладає нові шляхи для розуміння давніх марсіанських гідротермальних систем, пов’язаних із магматизмом, а також минулої заселеності планети.

Нанорозмірне моделювання

«Ми використали нанорозмірну геохімію, щоб виявити елементарні докази існування гарячої води на Марсі 4,45 млрд років тому, — сказав доктор Кавосі. — Гідротермальні системи мали важливе значення для розвитку життя на Землі, й наші результати свідчать про те, що на Марсі також була вода протягом ранньої історії формування земної кори.

За допомогою нанорозмірної візуалізації та спектроскопії команда визначила структуру елементів у цьому унікальному цирконі, включаючи залізо, алюміній, ітрій та натрій. Ці елементи були додані, коли циркон утворився 4,45 млрд років тому, що свідчить про присутність води під час ранньої марсіанської магматичної активності.

Результати дослідження опубліковані в журналі Science Advances.

Основні результати дослідження

Доктор Кавосі сказав, що дослідження показало, що, попри те, що кора Марса пережила масивні метеоритні удари, які спричинили значні потрясіння поверхні, вода була присутня в ранній доархейський період, приблизно 4,1 млрд років тому.

«Це нове дослідження просуває нас на крок вперед у розумінні раннього Марса, визначаючи характерні ознаки багатих на воду рідин із часів формування зерен, забезпечуючи геохімічні маркери води в найстарішій відомій марсіанській корі», — сказав доктор Кавосі.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
BepiColombo вперше побачив Меркурій в новому світлі
«Паразити неба»: малі астероїди виявились вкрай небезпечними для Землі
Зіткнення в сусідній галактиці: чорна діра «обстріляла» загадковий об’єкт
Як у гігантської комети: астрономи виявили хвіст у екзопланети
Пилові бурі на Марсі можуть поглинути всю планету
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» з прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет