Знайдена найтісніша пара надмасивних чорних дір

Астрономи повідомили про виявлення найтіснішої пари надмасивних чорних дір. Вони розділені дистанцією всього в 750 світлових років, що вдвічі менше за відстань між попередньою парою рекордсменів.

Галактика UGC 4211 в уявленні художника. Джерело: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO); M. Weiss (NRAO/AUI/NSF)

Відкриття було зроблено під час вивчення галактики UGC 4211. Вона розташована на відстані 480 млн світлових років від Землі у напрямку сузір’я Раку. UGC 4211 утворилася внаслідок відносно недавнього злиття двох галактик. Цей процес супроводжувався ущільненням газових хмар, що спровокувало потужний спалах зореутворення.

Коли астрономи залучили комплекс радіотелескопів ALMA для вивчення центру новонародженої галактики, вони виявили сліди потужних викидів, вироблених двома надмасивними чорними дірами. Колись вони входили до складу ядер двох галактик, що брали участь у злитті. Їхні маси у 200 та 125 млн разів перевищують масу Сонця. Для порівняння, маса чорної діри в центрі нашого Чумацького Шляху складає 4,2 млн мас Сонця.

Пара чорних дір у центрі галактики UGC 4211 у різних хвильових діапазонах. Джерело: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), M. Koss et al (Eureka Scientific)

Під час подальших мультихвильових спостережень, у яких зокрема взяли участь такі обсерваторії, як ALMA, Hubble, Chandra та VLT, дослідникам вдалося встановити відстань між парою чорних дір. Вона становить лише 750 світлових років, що зовсім небагато для подібних об’єктів. За словами вчених, ця дистанція близька до межі чутливості сучасних телескопів, що дозволяє розрізнити дві окремі чорні діри. Разом з тим, попри подібну близькість, нам не варто чекати на швидке злиття двох гравітаційних монстрів. Воно відбудеться не раніше, ніж за кілька сотень мільйонів років.

Оскільки злиття галактик відбуваються регулярно, мабуть, у Всесвіті існує велика кількість ще більш тісних пар чорних дір. Просто їхнє виявлення ускладнене через велику відстань. Тому мультихвильові спостереження, на зразок тих, що були виконані щодо UGC 4211, відіграють дуже важливу роль, дозволяючи знаходити об’єкти, які вислизнули б від погляду окремої обсерваторії.

Раніше ми розповідали про те, як чорна діра надула гігантські «радіобульбашки».

За матеріалами https://public.nrao.edu

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

В очікуванні рекорду: сонячний зонд Parker готується до останньої зустрічі з Венерою
Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму