27 липня Sotheby’s виставить на торги копію майстер-стрічок, які належать Карлу Сагану та Енн Друян. Саме вона використовувалася для створення Golden Record («Золотої платівки») — аудіовізуальної капсули часу, яка була прикріплена на корпусі космічних зондів Voyager 1 та Voyager 2. Ці зонди наразі перебувають якнайдалі від Землі, ніж будь-які інші об’єкти, створені людиною.
Дві бобіни вже не надто привабливі, а якість їхніх аудіозаписів описана як «чудова». Але цінними їх робить те, що вони належали американському астроному і науковцю українського походження Карлу Сагану та американській сценаристці та продюсерці Енн Друян, яка спеціалізується на космології та популяризації науки. Саган брав участь у програмах дослідження планет Сонячної системи, а разом із Друян став співавтором документального серіалу «Космос: персональна подорож». На ціну також вплинула роль найбільш знакових золотих платівок з усіх наявних.
Проєкт Golden Record був задуманий NASA як наступний логічний етап після двох місій Pioneer. Кожна з цих місій несла на борту пластину з анодованого алюмінію, прикріплену болтами до зондів. На пластинах були вигравіювані прості повідомлення, що зображують контур космічного корабля, малюнок чоловіка і жінки, карту пульсара із зазначенням координат Землі, розташуванням Сонячної системи та деякими фізичними константами, які допоможуть будь-якій інопланетній цивілізації розшифрувати повідомлення.
На відміну від місії Pioneer, космічні апарати Voyager були більшими за розмірами та мали більше часу на підготовку. У зв’язку з цим NASA сформувала комітет під керівництвом астронома Карла Сагана з Корнелльського університету для розробки більш довгого та складного повідомлення. За допомогою Енн Друян, Френка Дрейка та інших вчених команда розробила мідну пластинку, яка була вкрита золотом для захисту від космічного пилу та радіації. Платівка була запечатана у спеціальному контейнері разом із голкою фонографа на випадок, якщо хтось зіткнеться із цим посланням у майбутньому. На платівці були збережені деякі «голоси Землі»: вітання 59 різними мовами, а також добірка з 27 музичних творів.
«Місія Voyager зробила величезний вклад у науку. А створення платівки Golden Record відображає неймовірний оптимізм та захоплення перед великою невідомістю Всесвіту. Під керівництвом Енн Друян та Карла Сагана створення запису стало монументальним завданням. Тому для мене велика честь запропонувати особисту копію цього унікального та глибокого історичного артефакту», — повідомила Кассандра Хаттон, керівниця Sotheby’s Global Science & Popular Culture.
Заявки на майстер-стрічки Golden Record прийматимуться до 27 липня 2023 року. Очікується, що їхня вартість становитиме від 400 тис. до 600 тис. доларів США.
Раніше ми повідомляли про те, як культові світлини Армстронга та Олдріна з Apollo 11 пішли з молотка.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine