З першого разу: вежа Mechazilla успішно зловила прискорювач Super Heavy

SpaceX вкотре зуміла вписати свою назву в історію космонавтики. Побудованій компанією величезній вежі Mechazilla вдалося з першого разу успішно зловити прискорювач Super Heavy.

Зловити з першого разу

«Ловля» Super Heavy відбулася під час п’ятого випробування Starship, яке було проведено 13 жовтня. Величезна ракета піднялася в небо в штатному режимі. Після відділення від Starship, прискорювач Super Heavy скинув перехідний відсік, а потім виконав маневр повернення. Після того, як контролери польоту дали добро на його «ловлю», Super Heavy вирушив до космодрому Starbase.

На висоті кілометра прискорювач повторно активував свої двигуни, погасивши посадкову швидкість. Після того як 250-тонний апарат завис поруч із вежею Mechazilla, її маніпулятори підхопили його й успішно закріпили, осоромивши всіх скептиків, які не вірили в працездатність цієї технології.

Момент лову прискорювача Super Heavy вежею Mechazilla. Джерело: John Kraus

Успіх операції є величезним кроком вперед для SpaceX. Компанія довела життєздатність технології повернення прискорювача, причому зробила це з першого разу. Це відкриває дорогу на шляху до початку регулярного використання Starship для виведення вантажів на орбіту та освоєння космосу.

Приводнення та вибух Starship

Що стосується самого Starship, то він був виведений на розрахункову траєкторію. Корабель здійснив частковий виток навколо Землі, після чого увійшов в атмосферу.

П’яте орбітальне випробування Staship. Джерело: John Kraus

На відміну від попереднього польоту, цього разу спуск Starship пройшов не так драматично. Корабель пройшов через земну атмосферу, отримавши менше видимих пошкоджень, ніж минулого разу, після чого погасив швидкість і м’яко приводнився у води Індійського океану. Незабаром після цього прототип вибухнув, що зафіксував автоматичний буй, заздалегідь встановлений компанією SpaceX у районі посадки. Це свідчить про те, що інженерам вдалося домогтися необхідної точності польоту і спуску Starship.

Успіх цієї операції також вкрай важливий для SpaceX. Він наочно демонструє швидкість, з якою компанія вирішує технічні проблеми, що виявляються під час випробувань. З огляду на стрімкий прогрес у справі доведення Starship до повноцінних польотів у космос, нещодавні заяви керівників SpaceX про те, що корабель може бути запущено до Марса вже 2026 року, починають здаватися не настільки фантастичними, як це було до сьогоднішнього польоту.