Японський місячний зонд SLIM знову заснув

Японський зонд SLIM у січні не дуже вдало сів на Місяць. Попри це він зміг продовжити свою роботу навіть після дуже холодної ночі, яка тривала кілька діб. Проте зараз його знову приспали.

Модуль SLIM стоїть «на голові»
Модуль SLIM «стоїть на голові». Джерело: spacenews.com

Зонд SLIM

Японська космічна агенція JAXA у понеділок повідомила, що інженерам довелося знову приспати місячний зонд SLIM. Історія цього апарата, який називають місячним снайпером, надзвичайно драматична. Його розробка розпочалася ще в середині 2010-х і він мав вивести Японію у лідери дослідження нашого супутника.

Проте його запуск весь час відкладався через різні причини. Відбувся він тільки наприкінці 2023 року і виявився надзвичайно важливим для японської космічної програми, яка намагалася подолати смугу аварій. У січні SLIM спробував здійснити посадку, і спочатку всім здалося, що він розбився. Проте потім виявилося, що спроба таки була достатньо успішною, хоча сів він під вкрай невдалим кутом і це не дозволило використовувати його сонячні батареї.

Попри все, SLIM продовжив функціонувати й навіть випустив на поверхню мікроровер LEV-2. Це дозволило Японії офіційно стати п’ятою державою, яка змогла здійснити м’яку посадку на Місяць. Однак далі настала ніч тривалістю у 14 діб, і вчені не дуже сподівалися, що апарат зможе після неї знову активуватися. Проте у лютому він вийшов на зв’язок.

Воскресіння на Місяці

На початку березня для SLIM настала друга місячна ніч. І цього разу вчені знову не очікували, що він її переживе. Однак минулого тижня апарат ожив та зв’язався із Землею, чим дуже всіх порадував та здивував. Адже вночі на Місяці температура знижується до -140°С.

Інженери перевірили системи зонда і дійшли висновку, що з ними все гаразд. А в неділю його вирішили приспати. Фахівці намагаються якомога довше зберігати функціональність мультиспектральної камери, яка міститься на апараті. Її можна використовувати для вивчення складу магматичних порід. Вони розкажуть про те, як утворилося найближче до нас небесне тіло.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

В очікуванні рекорду: сонячний зонд Parker готується до останньої зустрічі з Венерою
Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму