Воскресіння на Місяці: японський зонд SLIM знову вийшов на зв’язок

Японське аерокосмічне агентство JAXA повідомило про те, що апарат SLIM знову вийшов на зв’язок. Це сталося через 10 днів після його проблемної посадки на Місяць.

Положення апарата SLIM після посадки. Знімок був зроблений ровером
LEV-2. Джерело: JAXA

SLIM здійснив посадку 19 січня. На жаль, вона пройшла не так, як планувалося. Річ у тім, що на фінальній стадії спуску, коли зонд завис на висоті 50 метрів, у нього відмовив один із двигунів. Це призвело до того, що SLIM сів в позаштатному режимі, втупившись «головою» в реголіт. У результаті сонячні панелі апарата опинилися в тіні.

Через це SLIM перебував на зв’язку із Землею протягом лише 2,5 години. Проте він встиг передати зібрані дані. На зв’язок із ЦУП також вийшли й скинуті апаратом перед посадкою мікроровери. Один із них зумів зазнімкувати SLIM. Пізніше японський зонд також зазнімкував з місячної орбіти апарат MRO.

Попри всі свої проблеми, SLIM зміг сісти за 55 метрів від заданої точки на схилі кратера Шиолі, виконавши головне завдання місії — демонстрацію можливості точної посадки на Місяць. Крім того, вивчивши положення зонда, фахівці дійшли висновку, що SLIM ще може «прокинутися», коли Сонце змінить своє положення на місячному небі та освітить його сонячні панелі.

У підсумку, саме так і сталося. 29 січня SLIM знову вийшов на зв’язок із Землею і продовжив виконання спостережень, зокрема надіславши зображення розташованої поруч із ним скельної формації. В запасі у нього залишається ще два дні. 31 січня Сонце зайде за горизонт, після чого зонд тепер уже назавжди замовкне, оскільки його електроніка не розрахована на температури холодних місячних ночей.

У будь-якому разі, тепер JAXA вже абсолютно точно можна привітати з тим, що Японія стала п’ятою країною, яка зуміла здійснити успішну посадку на Місяць. Нехай вона пройшла і не зовсім ідеально.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна