NASA зазнімкувала проблемний японський зонд на Місяці

NASA опублікувала знімки, зроблені апаратом LRO, що перебуває на орбіті навколо Місяця. Йому вдалося зазнімкувати японський зонд SLIM.

Яскрава цятка, на яку вказує стрілка — це японський зонд SLIM на Місяці. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

Знімок LRO демонструє яскраву цятку на схилі кратера Шиолі. Це і є SLIM. Якщо порівняти знімки, зроблені до та після здійснення посадки японського зонда, то можна помітити, що місцевість, яка його оточує, стала світлішою. Це пов’язано з тим, що під час посадки SLIM порушив шар реголіту.

Анімація, що демонструє ділянку схилу кратера Шиолі до та після посадки зонда SLIM. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

Знімок LRO був зроблений 24 січня 2024 року з висоти 80 км. У цей момент Сонце перебувало в зеніті над місцем посадки SLIM.

Проблемна посадка

SLIM здійснив посадку на Місяць 19 січня. Під час спуску, коли зонд зависнув на висоті 50 метрів, у нього відмовив один із двигунів. Це призвело до того, що SLIM здійснив посадку в позаштатному режимі, втупившись «головою» в реголіт. У результаті сонячні панелі апарата опинилися в тіні.

Положення апарата SLIM після посадки. Знімок був зроблений ровером
LEV-2. Джерело: JAXA

Через це SLIM перебував на зв’язку з Землею протягом лише 2,5 годин. Проте він встиг передати зібрані дані. На зв’язок із ЦУП також вийшли й скинуті апаратом перед посадкою мікроровери. Один із них зміг зазнімкувати SLIM.

Попри всі свої проблеми, SLIM зміг сісти за 55 метрів від заданої точки, виконавши головне завдання місії — демонстрацію можливості точної посадки на Місяць. Фахівці місії все ще сподіваються, що в момент заходу, Сонце освітить сонячні панелі зонда, які поки що перебувають у тіні, і він знову вийде на зв’язок. Захід Сонця над кратером Шиолі відбудеться 31 січня.

За матеріалами https://www.lroc.asu.edu

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine