Униз головою й двигуном догори: опубліковано фото апарата SLIM

Японське аерокосмічне агентство (JAXA) опублікувало один зі знімків, зроблених мікроровером LEV-2. Він наочно демонструє, що апарат SLIM, також відомий як «місячний снайпер», здійснив посадку «вниз головою».

Доля апарата SLIM

Посадка SLIM відбулася 19 січня. Відразу стало зрозуміло, що щось пішло не так. Японський зонд не зміг підзарядити свої батареї. Пізніше стало відомо, що це трапилося через порушення його орієнтації, внаслідок чого його сонячні батареї опинилися в тіні.

Положення апарата SLIM після посадки. Знімок був зроблений ровером LEV-2.
Джерело: JAXA

Проте внутрішня начинка SLIM не зазнала пошкоджень, тож протягом 2,5 годин він передавав інформацію з Місяця. Після цього рівень заряду його батарей сягнув критичної позначки і його вимкнули. Перед посадкою апарат також успішно скинув на Місяць пару мікроверів.

Один із них, під назвою LEV-2, надіслав на Землю низку знімків, зокрема й той, на якому зображений SLIM. Він демонструє, що апарат здійснив посадку в неправильному положенні двигуном «догори». Чому саме так сталося поки що не до кінця зрозуміло. Судячи з зображення, SLIM сів на схил кратера — але перепад висоти не настільки великий для перекидання, і на знімку не видно великих каменів або ям.

У будь-якому випадку, інженери JAXA, як і раніше, сподіваються, що SLIM все ще може вийти на зв’язок. Коли Сонце заходитиме над кратером Шиолі, а це станеться 31 січня, в теорії воно може освітити сонячні батареї зонда.

Найменший місяцехід в історії

LEV-2 є найменшим місяцеходом в історії. Його маса становить 250 грамів, він оснащений парою камер і може переміщатися по поверхні шляхом зміни своєї сферичної форми.

Місяцехід LEV-2. Джерело: JAXA

Зроблені ним знімки, були передані на Землю через інший мікроровер LEV-1. Це підтверджує, що функція зв’язку між місяцеходами працювала нормально. На відміну від LEV-2, LEV-1 не ніс камер. Його наукове навантаження складалося з інклінометра, термометра та датчика радіації. Для переміщення місячною поверхнею LEV-1 використовував стрибковий механізм.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine