Японський зонд SLIM міг перекинутися під час посадки на Місяць

Зонд SLIM, що належить японській аерокосмічній агенції JAXA, міг перекинутися під час посадки на Місяць. Апарат перебуває на зв’язку із Землею, але наразі невідомо, чи зможе він зібрати якісь наукові дані.

Апарат SLIM (концепт). Джерело: JAXA

Посадка SLIM на Місяць відбулася 19 січня (у Японії вже було 20 січня). Апарат поступово знижував висоту і, врешті-решт, торкнувся місячної поверхні. Однак, судячи з даних телеметрії, у цей момент сталося порушення його орієнтації. Крім того, рівень заряду батарей продовжував падати, що свідчило про те, що панелі зонда не висвітлюються Сонцем. Водночас різні радіообсерваторії та радіоаматори зафіксували стійкий сигнал із Місяця, який свідчить про те, що SLIM пережив зустріч із поверхнею і не розбився. Крім того, перед посадкою зонд встиг скинути один із мікророверів, який теж перебуває на зв’язку із Землею.

Пізніше JAXA підтвердила, що сонячні батареї зонда не генерують енергію, що може свідчити про те, що він справді перекинувся. Водночас у JAXA не відкидають й інших сценаріїв, на кшталт поломки або особливостей рельєфу в місці посадки.

Наразі незрозуміло, чи вдасться SLIM перезарядити свої батареї й передати на Землю якісь наукові дані. Також невідомо, що саме призвело до перекидання (якщо воно справді сталося) — передчасне вимкнення двигуна, помилка у виборі місця посадки, глюк у посадковому софті або щось інше.

Раніше ми розповідали про невдачу іншого місячного зонда — Peregrine, який згорів у земній атмосфері.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine