Зараз кількість невдалих посадок на астероїди перевищує кількість вдалих. Однією з головних причин цього є неоднорідне гравітаційне поле цих тіл, яке важко враховувати. Проте вчені знайшли розв’язання цієї проблеми за допомогою штучного інтелекту.
Посадка на астероїди
Китайські вчені з Харбінського технологічного інституту нещодавно опублікували статтю, присвячену проблемам посадки космічних апаратів на астероїди. За останні роки їх було кілька і лише деякі з них можна назвати хоча б частково успішними. Прикладом тут може бути історія апарата Philae, що не дуже вдало сів на комету Чурюмова — Герасименко.
Посадки можуть бути жорсткими й м’якими. Під час м’якої посадки апарат не пошкоджує астероїд, не руйнується сам і не підстрибує як м’ячик. Геть усі посадки на малі небесні тіла по факту досі були жорсткими, попри те, що переважно такими не планувалися.
Головною причиною цього є неоднорідна гравітація астероїдів. Якою б малою вона не була, її треба враховувати, а ці тіла мають розподіл мас, що сильно відрізняється від того, що ми знаємо щодо Землі чи Місяця. Як наслідок, забезпечити мінімальну швидкість посадки апарата на них вкрай важко.
Як розрахувати несферичну гравітацію
Проблема несферичної гравітації давно цікавить астрономів. Саме її розрахункам присвячена нова стаття. Спочатку автори вказують на те, що одним зі способів це зробити є уявлення астероїдів у вигляді багатогранників, що більш-менш відповідають їхній реальній формі.
У цьому випадку сила тяжіння визначається для кожної окремої грані. Цей метод дає достатньо точні результати, проте він є громіздким. Малопотужні комп’ютери на борту апаратів просто не зможуть користуватися ним у реальному часі.
Тому вчені запропонували інше рішення. Воно використовує низку досягнень у галузі штучного інтелекту для точного моделювання гравітаційного поля на основі даних, зібраних під час різних місій з дослідження астероїдів. Тож можна моделювати ймовірні гравітаційні поля на новому цільовому небесному тілі, застосовуючи при цьому обчислювальні потужності самого зонда.
За матеріалами phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine