Як органічні молекули еволюціонують у міжзоряних хмарах

Вчені дослідили хімічний склад холодної газової хмари у сузір’ї Тельця. Вони показали, що у ній відносно прості органічні молекули можуть перетворюватися на значно складніші. У майбутньому вони можуть стати основою для життя на планетах, що ще не народилися.

Молекулярна хмара у сузір'ї Тільця
Молекулярна хмара у сузір’ї Тельця. Джерело: ESA/Herschel/NASA/JPL-Caltech

Дослідження хімії міжзоряних хмар

Вчені з університетів США, Нідерландів, Німеччини та Швейцарії дослідили хімічні процеси, які відбуваються всередині холодних міжзоряних хмар газу. Згодом із них утворюються зорі та планети, тож саме там може критися загадка виникнення життя.

Дослідники звернули увагу на одні з найбільших «зоряних ясел», які розташовані у сузір’ї Тельця. Ця холодна міжзоряна хмара має назву TMC-1 і перебуває на відстані 440 світлових років від нас.

Дослідники називають подібні регіони беззоряними ядрами, що акреціюють. Тобто стиснення речовини під власною вагою тут уже почалося, але перші зорі ще не народилися. Температура становить -263° С, що всього на 10 градусів вище за абсолютний нуль.

Органічні молекули еволюціонують у космосі

Увагу вчених привернув той факт, що, попри такі екстремально низькі температури, тут існують дуже складні органічні молекули, такі як фулвенален та 1- та 2-етинілциклопентадієн. Це сполуки, які містять кільцеві групи, у складі яких п’ять атомів вуглецю. Науковці спробували зрозуміти, як вони утворюються.

Вони припустили, що у газопиловій хмарі відбувається еволюція органічних молекул, початковою точкою якої є ортобензин. Це циклічна сполука, яку вперше виявили у складі TMC-1 2021 року за допомогою радіотелескопу Yebes в Іспанії.

Вчені відтворили умови, які існують у холодних газопилових хмарах, і за допомогою джерела синхротронного випромінювання ідентифікували низку речовин. Вони дійшли висновку, що ортобензин може легко об’єднуватися з метиловими радикалами й утворювати значно складніші сполуки навіть за низьких температур.

Чи тут починається життя?

З огляду на відкриття науковців, факт того, що у газопилових хмарах органічні молекули зазнають еволюції, не викликає сумніву. Однак дослідники свідомі того, що відкритий ними механізм — лише частина складних процесів, які відбуваються у космічному просторі. Адже там має відбуватися ще купа інших органічних та неорганічних реакцій.

Значно пізніше, коли запалають перші зорі, а силікатні речовини утворять перші планети, органічні речовини випадуть на них із метеоритами й дадуть початок новому життю.

Надалі вчені планують продовжити досліджувати хімічні реакції у газопилових хмарах. Вони сподіваються побачити, чи почнуть органічні молекули захоплювати атоми азоту. Цей шлях може привести космічну еволюцію до утворення амінокислот. Вони є складовими ДНК.

За матеріалами Рhys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine