Виявлена одна з найбільш масивних нейтронних зір

Міжнародній команді дослідників вдалося виміряти масу нейтронної зорі (пульсара) PSR J0740+6620, що швидко обертається. Вона становить 2,17±0,1 сонячних, тобто цей об’єкт є одним із найпотужніших, відомих на цей час, нейтронних зір.

Нейтронна зоря в уявленні художника. Джерело: Raphael.concorde

PSR J0740+6620 знаходиться на відстані 1300 світлових років від Сонця. Він входить до складу подвійної системи. Її другий компонент — білий карлик, маса якого оцінюється приблизно в 0,2 сонячних. Період обертання пульсара становить 2,88 мс (347 об/c). Згідно з чинними уявленнями, така висока швидкість обертання нейтронних зір пояснюється їхньою «розкруткою», шляхом акреції. Очевидно, у минулому PSR J0740+6620 поглинув значну частину речовини свого компаньйона — швидше за все, коли той перебував на стадії червоного гіганта.

Знання маси PSR J0740+6620 дозволяє перевірити чинні теорії будови пульсарів. На цьому етапі існує велика кількість моделей, які передбачають різні варіанти властивостей цих екзотичних об’єктів, залежно від стану матерії в їхніх надрах.

Крім того, визначення маси пульсара дає можливість уточнити значення межі Оппенгеймера-Волкова. Він встановлює верхню межу маси нейтронної зорі, при якій вона ще не колапсує в чорну діру. Якщо маса об’єкта менша від цього значення, тиск виродженого нейтронного газу ще може компенсувати силу гравітаційного стиснення.

Чорна діра зоряної маси в уявленні художника. Джерело: stx.ox.ac.uk

Довгий час найкращі теоретичні оцінки межі Оппенгеймера-Волкова мали великий розкид і лежали в межах від 1,6 до 3 мас Сонця. Лише після реєстрації у 2017 році гравітаційних хвиль, спричинених подією GW170817 (злиття двох нейтронних зір), астрономи зуміли значно уточнити його значення. Обчислення показали, що маса нейтронної зорі, що не обертається, не може перевищувати 2,16 сонячних. Своєю чергою величина межі Оппенгеймера-Волкова для пульсарів може бути приблизно на 15% більше.

За матеріалами https://arxiv.org

Таємничі темні комети можуть бути джерелом походження води на Землі
Місяць повільно віддаляється від Землі й починає впливати на нас
Juno зробив дивовижне фото Юпітера
Новий квантовий комп’ютер встановив рекорд швидкості дії
Blue Origin демонструє технологію вертикальної посадки ракети New Glenn: відео
Космічне кільце: астрономи зазнімкували гіперсвітну галактику
Викрадення «Луни-2»: як ЦРУ дізналися секрети радянської космічної програми під носом у КДБ
Вчені виявили неподалік від Сонця неймовірно швидкий об’єкт
Галактика-конструктор: телескоп Hubble зазнімкував незвичайного сусіда Чумацького Шляху
Астронавти залишатимуться на борту МКС під час її падіння в атмосферу Землі