Вищий за Енцелад: James Webb виявив гігантський гейзер на супутнику Сатурна

Вчені зафіксували, як на крижаному супутнику Сатурна Енцеладі виривається величезний гейзер водяної пари далеко в космос. Вечні вважають, що у цьому гейзері містяться хімічні компоненти, необхідні для формування життя. Вчені детально описали виверження, яке космічний телескоп James Webb (JWST) зафіксував у листопаді 2022 року. Відкриття було оприлюднено на конференції Space Telescope Science Institute у Балтиморі 17 травня.

Енцелад — 500-кілометровий супутник Сатурна — ще одне небесне тіло з льодовою поверхнею, під якою криється океан. Крізь тріщини у льодяній корі його вода випаровується і викидається у відкритий космос у вигляді гейзерів, формуючи розріджене сатурніанське кільце E Cassini. Джерело: Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

«Він величезний», — так коротко на конференції описала гейзер Сара Фаджі, планетарна астрономка з Центру космічних польотів імені Годдарда NASA.

Гейзери на Енцеладі відомі вченим давно. Науковці вперше дізналися про водяні гейзери Енцелада у 2005 році, коли космічний апарат NASA Cassini зафіксував крижані частинки, що вилітали крізь великі розломи, які називаються «тигровими смугами». Вибухи водяної пари настільки потужні, що їхній матеріал формує одне з кілець Сатурна.

Ілюстрація космічного корабля NASA Cassini, який пірнає крізь шлейфи супутника Сатурна Енцелада
Ілюстрація космічного корабля NASA Cassini, який пірнає крізь шлейфи супутника Сатурна Енцелада. Зображеня: NASA/JPL-Caltech

Але надчутливі прилади James Webb показали у дрібних деталях, що струмені водяної пари вилітають набагато далі в космос, ніж вважалося раніше. За підрахунками, гейзери мають висоту вищу, ніж діаметр Енцелада, який складає 504 км.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Особливості місії Enceladus Orbilander

Вода — ще один ймовірний доказ можливого існування життя на Енцеладі. Цей супутник Сатурна повністю вкритий товстим шаром водяного льоду. Але є гіпотеза, що під цією замерзлою корою ховається величезний океан. Вчені вважають, що сплески води, зафіксовані JWST і Cassini, походять з гідротермальних джерел на дні океану. Ця гіпотеза підтверджується наявністю кремнезему, поширеного компонента планетарної кори, у шлейфах пари.

Шлейф на Енцеладі
Шлейф на Енцеладі, помічений з JWST приладом NIRSpec. Фото: NASA

Науковці NASA обговорюють майбутні місії до Енцелада, щоб виявити на ньому ознаки життя. Пропонований апарат Enceladus Orbilander перебуватиме на орбіті супутника близько шести місяців, пролітаючи крізь його водяні шлейфи та збираючи зразки. Потім він перетвориться на посадковий модуль і спуститься на поверхню крижаного місяця. На борту Orbilander будуть прилади для зважування та аналізу молекул, а також секвенатор ДНК і мікроскоп. Камери, радіолокатори та лазери будуть дистанційно сканувати поверхню Енцелада, повідомляє The Planetary Society.

Раніше ми повідомляли про те, як на Енцеладі виявлений останній ключовий компонент життя.

За матеріалами WebTelescope.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів