3,6 млрд років тому на Марсі відбувся різкий перехід від сухого клімату до вологого з інтенсивною водною активністю: водні потоки різко вирізали річки та озера по всій поверхні Червоної планети. Вчені давно намагаються зрозуміти, що стало причиною. Нове дослідження Пітера Бюлера з Інституту планетарних наук висуває парадоксальну ідею, що, можливо, саме охолодження клімату через колапс атмосфери Марса спричинило танення крижаних шапок і глобальну повінь.
Марсіанська атмосфера, що складалася переважно з вуглекислого газу, почала розріджуватись мільярди років тому, і близько 3,6 млрд років тому її шар став настільки тонким, що газ замерз і випав на поверхню у вигляді сухого льоду.
На той час над південним полюсом Марса існував великий крижаний щит із водяного льоду. Згідно з моделлю Бюлера, цей шар сухого льоду, немов ковдра, зберігав тепло, що підіймалося з надр планети. Це спричинило танення частини водяного льоду під сухим шаром. У результаті могло розтанути від 4% до 40% запасів водяного льоду — обсяг, що відповідає від 20% до 200% сучасної кількості води поблизу поверхні Марса.
Модель свідчить, що така тала вода могла б наповнити величезний кратер, відомий як Басейн Аргіра (Argyre Basin), утворивши гігантську водойму розміром із Середземне море. Система річок і озер, що живилась цією водою, могла простягатись від південного полюса до північних рівнин на відстань майже 10 тис. км. На сьогодні ця гіпотеза — єдина, яка здатна пояснити наповнення Басейну Аргіра 3,65–3,68 млрд років тому.
Виникнення озера в Аргірі могло призвести до гідрологічного циклу, що тривав близько 230 млн років, допоки поступове розсіювання вуглекислого газу в космос не послабило тепловий ефект від сухого льоду. Вода з озера випаровувалась, конденсувалась на полюсах і знову поверталась, підтримуючи цей цикл.
Якщо вчені успішно проведуть додаткові випробування, наше розуміння Марса зробить великий стрибок вперед, що може привідкрити таємницю того, чи встигло за цей проміжок часу на планеті сформуватися життя.
Раніше ми повідомляли про те, як телескоп Hubble розкрив таємницю зниклої марсіанської води.
За матеріалами universetoday.com