Колись на Марсі було багато річок

На Марсі було значно більше річок, ніж вважалося досі. Про це свідчать форми рельєфу, які недавно були ідентифіковані як річкові наноси. Їх змогла ідентифікувати система штучного інтелекту за супутниковими даними та знімками ровера Curiosity.

Річки колись були дуже розповсюдженими на Марсі
Річки колись були дуже розповсюдженими на Марсі. Джерело: www.newscientist.com

Річки на Марсі

Нещодавно у журналі Geophysical Research Letters вийшла стаття за авторством низки американських вчених, у якій вони по-новому поглянули на минуле Марса, коли його поверхнею ще текла вода.

Раніше вчені знали про різні форми рельєфу на Червоній планеті, які сформувалися під дією сталих потоків води: річкові долини та вододіли. Однак їх було небагато, що призвело до уявлень про те, що навіть у часи, коли умови дозволяли існувати гідросфері планети, вона переважно була представлена довгими протоками, що з’єднували ряд озер і несли свої води до північного океану.

У новому дослідженні вчені використали знімки поверхні Марса, отримані орбітальними апаратами та ровером Curiosity, який уже кілька років працює на його поверхні. До їхнього аналізу вони застосували нейромережу, яка допомогла класифікувати різні нерівності, які раніше були не досить добре досліджені.

Ерозійні форми рельєфу

Спочатку цю нейромережу, як і будь-яку іншу, довелося навчати. Тут стали у пригоді дослідження, проведені ще 25 років тому в зовсім іншій галузі. Колись нафтовидобувні компанії готувалися видобувати «чорне золото» на дні Мексиканської затоки й провели комплексні дослідження геології дна цієї стародавньої частини Світового океану.

Зокрема вони отримали докладну стратиграфію шарів річкових відкладень. Саме на них і навчали нейромережу, яка потім узялася за марсіанські знімки. І вона зробила справді цікаві відкриття.

Програма виявила, що деякі уступи та клиноподібні форми рельєфу, які раніше взагалі не пов’язувалися з річищами, насправді є наносами, які сформувалися постійними потоками води. Детальне їхнє дослідження підтвердило, що вони ідентичні тим, які зблизька вивчав Curiosity у кратері Гейла, де точно колись текла вода.

«Наші дослідження показують, що на Марсі могло бути набагато більше річок, ніж вважалося раніше, що, безсумнівно, створює більш оптимістичний погляд на давнє життя на Червоній планеті», — говорить Бенджамін Карденас, провідний автор дослідження.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine