Curiosity знайшов брижі на Марсі: фото

Марсохід NASA Curiosity понад 10 років реєстрував дані у кратері Гейл на Марсі. Це ветеран Червоної планети, але на її поверхні все ще приховано багато сюрпризів. Одна з таких несподіванок була знайдена на дні стародавнього озера. Марсохід задокументував пейзаж із приголомшливими скелями, на яких помітні ознаки присутності води у стародавньому минулому планети.

Хвилі на поверхні мілкого озера збурили осад мільярди років тому
Хвилі на поверхні мілкого озера збурили осад мільярди років тому. Зрештою, цей осад сформувався в камінь із рифленими текстурами. Фото: NASA/JPL-Caltech/MSSS

«Мільярди років тому хвилі на поверхні неглибокого озера збурили осад на дні, з часом утворивши брижі текстури, що залишилися в скелі», — йдеться в заяві NASA.

Дорогою до мети

Curiosity наразі рухається до нижніх рівнів величезної центральної гори кратера — Шарп. Одна з головних цілей марсохода — з’ясувати, чи могла ця територія колись бути придатною для життя мікробів. Розуміння історії води у кратері є важливою складовою місії.

Гора діє як шкала часу, зі старими шарами внизу та молодшими — вгорі. Скелі з брижами розташовані в районі, який називають Маркерною смугою, де присутній шар темної породи. Curiosity спробував просвердлити дивовижні скелі в цій місцевості, щоб уважніше вивчити їх, але порода виявилась неймовірно твердою і наразі зірвала всі спроби марсохода зібрати її для дослідів. Команда все ще сподівається знайти м’якшу породу для буріння.

Curiosity
360-градусна панорама показує Curiosity на тлі долини наприкінці 2022 року. Фото: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Стародавні брижі — не єдине, що привернуло увагу вчених. Curiosity також помітив деякі скелі з повторюваними шарами на них. Формування цих шарів гірської породи все ще досліджується, але воно може бути пов’язане з давніми пиловими бурями.

«Ритмічні шари свідчать про історію переходу від вологого до сухого клімату на Марсі. Стародавній клімат Червоної планети мав дивовижну складність, на кшталт земного», — розповідають науковці з NASA.

Curiosity та Perseverance

Побратим Curiosity марсохід Perseverance також вивчає залишки стародавнього озера у кратері Єзеро. NASA сподівається, що Perseverance спиратиметься на роботу Curiosity та просуватиме її ще далі завдяки запланованій місії повернення зразків на Марс. Якщо все вдасться, у 2030-х роках у нас можуть бути справжні зразки гірських порід з Єзеро для вивчення на Землі. Можливо, ми нарешті отримаємо більш чіткі відповіді про потенційне існування життя на Марсі.

Раніше ми повідомляли про те, як Curiosity виявив інопланетний камінь.

За матеріалами NASA.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine